Boston 30. januára (TASR) - Na doživotie odsúdil dnes americký súd britského občana Richarda C. Reida za pokus vyhodiť do vzduchu americké lietadlo letiace z Európy do USA. Podľa justičných zdrojov si Reid trest odpyká pravdepodobne vo väznici vo Florencii, štát Colorado.
Atentát chcel spáchať 22. decembra 2001 počas transatlantického letu z Paríža do Miami. Cestujúcim a posádke sa však Reida podarilo zneškodniť ešte pred tým, ako aktivoval výbušninu ukrytú v topánke. Vyšetrovatelia neskôr informovali, že rozbuška sa nachádzala v takej časti topánky, že by ju bolo ťažké odpáliť zápalkou. Keby však došlo k explózii v blízkosti trupu boeingu, urobila by v ňom dieru v plášti.
Zvyšok letu do Bostonu strávil Reid zviazaný bezpečnostnými pásmi a káblami slúchadiel. Lietadlo pred neplánovaným pristátím v Bostone sprevádzali americké stíhačky.
Sudca dnes odmietol posledný pokus Reidovej obhajoby dosiahnuť odklad vynesenia rozsudku. Obhajcovia tvrdili, že potrebujú získať prístup k niektorým tajným vládnym dokumentom, ktoré by mohli dokázať nevinu ich mandanta.
Federálna veľká porota v Bostone Reida obvinila z pokusu o použitie zbrane hromadného ničenia, pokusu o vraždu, pokusu o zabite, uloženie výbušného zariadenia do lietadla, zasahovanie do práce členov posádky lietadla, pokusu o zničenie lietadla, použitia deštruktívneho zariadenia počas a vo vzťahu k násilnému trestnému činu a pokusu o vážne poškodenie prostriedku hromadnej dopravy.
Pokus o odpálenie bomby v lietadle tiež inicioval medzinárodné vyšetrovanie toho, či moslim Reid nepatrí k ozbrojenej skupine a či jeho konanie nemalo byť pokračovaním teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001. Reid bol podľa vyšetrovania viackrát v telefonickom kontakte so Zacariasom Moussaouim, 33-ročným Francúzom marockého pôvodu, ktorého ako prvého obžalovali z konšpirácie v kauze atentátov z 11. septembra. Obaja muži navštevovali v Londýne rovnakú mešitu.
Reid svojho času tvrdil, že výbušniny, čo chcel použiť, kúpil od neznámeho muža z "Československa" za 1500 dolárov v Amsterdame, kde niekoľko mesiacov žil a pracoval. Reid, pôvodom zo zmiešanej britsko-jamajskej rodiny, vypovedal, že bombu zostrojil podľa návodu, ktorý našiel v internete. Podľa amerických federálnych vyšetrovateľov bombu tvorila chemikália známa pod anglickou skratkou TATP, spoločne s ťažko odhaliteľnou plastickou trhavinou na báze pentritu (PETN). PETN sa na Slovensku nevyrába, ani nevyrábala. Pentrit je však súčasťou viacerých známych trhavín, vrátane českého semtextu.