AKTUALIZOVANÉ

Autobusy odvážajú migrantov na maďarsko-rakúske hranice

Rakúsko a Nemecko dovolia utečencom prichádzajúcim z Maďarska vstúpiť na svoje územie.

Utečenci v autobusoch.(Zdroj: SME - TIBOR SOMOGYI)

BUDAPEŠŤ. Stovky utečencov sa v piatok vydali pešo z budapeštianskej Východnej železničnej stanice (Keleti) s vyhlásením, že smerujú do Rakúska. Počas dňa pochodovali po diaľnici a blokovali premávku.

Prvé autobusy, ktoré majú utečencov smerujúcich do Rakúska odviezť až k rakúsko-maďarskému hraničnému priechodu, prišli a utečenci do nich nastupujú.

O rozhodnutí maďarského ústredného operatívneho štábu pristaviť v priebehu noci autobusy k Východnej železničnej stanici v Budapešti i k diaľnici M1 a ponúknuť ilegálnym migrantom, ktorí sa tam zdržiavajú, odvoz až na maďarsko-rakúsky hraničný priechod v Hegyeshalome, informoval v piatok večer na mimoriadnej tlačovej konferencii v Budapešti János Lázár.

Minister riadiaci úrad vlády v maďarskej metropole v priestoroch tamojšieho parlamentu označil za prioritnú úlohu zabrániť ochromeniu dopravy na maďarskom území v nasledujúcich 24 hodinách.

János Lázár zdôraznil, že autobusová preprava migrantov neznamená automaticky, že budú môcť opustiť maďarské územie. V tejto veci očakáva Budapešť stanovisko rakúskej vlády, a to konkrétne o podmienkach výstupu migrantov z Maďarska, respektíve ich vstupu na rakúske teritórium.

Na prepravu bude k dispozícii zhruba stovka autobusov, odznelo na spomínanej mimoriadnej tlačovej konferencii.

V Budapešti je polícia po skončení kvalifikačného zápasu pripravená na prípadné výtržnosti medzi futbalovými fanúšikmi a utečencami na stanici. Polícia vytvorila kordón, ktorým od seba oba tábory oddelila. Nad miestom krúžia helikoptéry.

Rakúsko a Nemecko utečencov prijmú

Rakúsko a Nemecko dovolia z Maďarska prichádzajúcim migrantom pokračovať v ceste do tejto dvojice západoeurópskych krajín. Oznámil to v noci na sobotu rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann po dohode s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Informovala o tom rakúska agentúra APA.

Dané rozhodnutie podľa úradu kancelára vyplynulo z piatkovej krízovej situácie na maďarských hraniciach a bolo koordinované so súhlasom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Podľa informácií APA mali Faymann a Orbán o otázke migrantov telefonicky hovoriť až v sobotu ráno.

"Očakávame, že Maďarsko splní svoje európske záväzky, vrátane záväzkov vyplývajúcich z Dublinskej dohody," zdôraznil Faymann, ktorého citovala APA.

Rozhodnutie Rakúska a Nemecka pustiť migrantov na svoje územia oznámil kancelár Faymann tiež prostredníctvom statusu na Facebooku, napísala agentúra Reuters.

"Vzhľadom na dnešnú mimoriadnu situáciu na maďarských hraniciach Rakúsko a Nemecko súhlasili, že v tomto prípade dovolia utečencom pokračovať v ceste do svojich krajín," napísal Faymann.

Rakúske ministerstvo vnútra vydalo v piatok oznámenie, podľa ktorého je na príchod migrantov pripravená tamojšia polícia ako aj pracovníci Červeného kríža. Utečencom dovolia v Rakúsku požiadať o azyl.

Situácia na stanici sa upokojila

Situácia na železničnej stanici v maďarskom meste Bicske, kde viac ako 24 hodín stála vlaková súprava s ilegálnymi migrantmi odmietajúcimi opustiť vagóny, sa v piatok večer upokojila.

Vlak postupne opustilo dobrovoľne okolo 430 migrantov, ktorých pristavené autobusy odviezli zo železničnej stanice do utečeneckého tábora v meste.

Informovala o tom tlačová agentúra MTI s tým, že vlaková súprava sa vyprázdnila.

Cestu migrantov zabezpečovali poriadkové policajné sily.

Narušili dopravu

Motoristi museli v piatok na niektorých úsekoch maďarských diaľnic M1 a M7 rátať s pohybom migrantov, účastníkmi pochodu, ktorý sa vydal na cestu na Západ od Východnej železničnej stanice (Keleti pu.) v Budapešti.

S odvolaním sa na maďarskú políciu i zdroje dopravného servisu Útinform o tom informovala tlačová agentúra MTI.

Cestná doprava bola v dôsledku spomínaných udalostí spomalená aj na hlavnej ceste č.1 pri Budaörsi.

Plukovník László Balázs z Celoštátneho veliteľstva (maďarskej) polície (ORFK) uviedol, že muži zákona sa usilujú riešiť situáciu pokojne a permanentne udržiavajú kontakt s takmer 800 napredujúcimi migrantmi.

Držali fotky Merkelovej

Migranti vyrazili pešo z hlavnej železničnej stanice v Budapešti po tom, ako sa nemohli dostať na vlaky k rakúskej hranici.

Maďarsko vo štvrtok zrušilo všetky vlaky do západnej Európy. Jeden z účastníkov pre tlačovú agentúru APA povedal, že konečným cieľom väčšiny z nich je Nemecko.

Skupina asi päťsto utečencov, skupiny rodín prevažne zo Sýrie a Afganistanu, neskôr podľa svedka Reuters na diaľnici vedúcej do Rakúska prekonala policajnú barikádu a pokračovala v ceste. Mnohí ľudia v zástupe držali obrázky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a volali "Germany, Germany" (Nemecko).

Takto čakajú utečencov vo Viedni na novej hlavnej stanici

Konflikt na Keleti aj futbaloví ultras

Na Keleti vypukla v piatok aj bitka. Informovala o tom tlačová agentúra MTI, ktorej spravodajca zaznamenal na mieste aj výbuchy petárd.

Podľa jeho očitého svedectva asi stovka migrantov skandovala arabsky pred hlavným vchodom na spomínanú železničnú stanicu a tlieskala.

Medzi skupinkami migrantov došlo následne ku konfliktom, na ktoré reagovali zásahom príslušníci policajnej poriadkovej jednotky.

Paralelne s týmto dianím sa pri železničnej stanici objavovali väčšie skupiny futbalových fanúšikov smerujúcich na kvalifikačný medzištátny zápas medzi domácou reprezentáciou a výberom Rumunska.

Mužom zákona sa však futbalových ultras darí zatiaľ až na menšie výnimky izolovať od migrantov, aby na Barossovom námestí pred stanicou nedošlo k výtržnostiam. Väčšina migrantov, hlavne ženy a deti, sa však zdržiava v podchode pri stanici.

Úteky z táborov a smrť

Maďarskí policajti zastavili okolo dvesto migrantov, ktorí patria k stovkám migrantov zo zberného tábora v Röszke na maďarsko-srbskej štátnej hranici, ktorým sa zo zariadenia podarilo ujsť.

Migranti sa dostali po štvrť Szentmihály mesta Segedín, kde ich policajti zastavili a posadili v okolí železničného priecestia. Strážia ich tam kukláči, vyplýva z informácií tlačovej agentúry MTI.

K únikom migrantov došlo v piatok v Röszke opakovane. Najskôr sa na slobodu dostalo okolo tristo ľudí so zdôvodním, že vybavovanie ich žiadostí je priveľmi pomalé - tých už polícia medzičasom v plnom počte vypátrala a zadržala, neskôr ďalších okolo tristo migrantov.

Maďarská televízia priniesla zábery poriadkovej polície obklopujúcej tábor. V ňom podľa vtedajšej informácie polície zostalo 2300 migrantov, ktorí sa vyhrážajú, že tiež utečú, ak ich požiadavky nesplnia do dvoch hodín.

Skupina 64 migrantov utiekla v piatok aj zo záchytného tábora neďaleko mesta Bicske západne od Budapešti, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na maďarské médiá.

Migranti, ktorí odmietali opustiť vlak zastavený vo štvrtok v meste Bicske, polícii podľa svedka agentúry Reuters povedali, že ženy a deti z ich skupiny sa v sobotu vydajú pešo do Nemecka, ak vlak nebude môcť pokračovať v ceste.

Maďarské úrady v piatok informovali o úmrtí utečenca na vlakovej stanici v Bicske. Muž údajne s Pakistanu skolaboval, potom ako utiekol z vlaku, v ktorom bol zavretý s ďalšími päťsto utečencami.

Muž bol medzi asi 350 utečencami, ktorí prerazili policajný kordón a zamierili na západ smerom do Rakúska.

Zdravotníci sa ho snažili oživiť, ale ich pokusy už boli neúspešné. Presná príčina smrti asi päťdesiatročného muža nie je zatiaľ známa.

Nocovali aj vo Viedni

Desiatky utečencov sa už dostali do Viedne. Núdzové ubytovanie zriadené na viedenskej Západnej a Hlavnej stanici využilo v noci na piatok takmer 160 ľudí, informuje agentúra APA.

O utečencov migrujúcich cez Viedeň z Maďarska smerom na západ sa starajú pracovníci Červeného kríža, katolíckej charity a dobrovoľníci.

Núdzové nocľahy na viedenskom Západnom nádraží začali zabezpečovať v utorok, deň po tom, ako maďarské orgány umožnili viac ako tisícke migrantov odcestovať z Budapešti vlakmi do Rakúska a Nemecka.

Pokojná situácia

Katolícka charita vo štvrtok vytvorila nové priestory na prenocovanie na Hlavnom nádraží, informuje APA. Situácia na oboch staniciach bola v piatok predpoludním podľa nej pokojná a polícia zatiaľ neočakáva nový masový príchod utečencov.

Z ľudí, ktorí strávili na staniciach uplynulú noc, podľa hovorcu Červeného kríža poskytli osemnástim lekárske ošetrenie a dvoch z nich previezli do nemocnice.

Mnohí utečenci po prenocovaní vo Viedni v piatok pokračovali v ceste do Nemecka.

Viedenská polícia prostredníctvom svojho náčelníka vo štvrtok vyhlásila, že nebude kontrolovať ani registrovať utečencov prechádzajúcich cez Viedeň a rovnako ako doteraz im dovolí pokračovať v ceste z Maďarska smerom na západ.

Maďarsko schválilo nové zákony

Maďarský parlament prijal v piatok sériu zákonov zameraných na obmedzenie prílevu utečencov do krajiny. Nové právne normy okrem iného posilnia právomoci polície, stanovujú prísne tresty za nelegálne prekročenie štátnej hranice a na ich základe vytvoria pri hraniciach tranzitné zóny pre migrantov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nové zákony stanovujú, že prekročenie alebo poškodenie hraničného plota je trestným činom, pričom za nelegálne prekročenie hraníc bude možné udeliť trest do troch rokov väzenia.

Podľa schválených legislatívnych návrhov bude okrem toho možné podávať žiadosti o azyl na hraničných priechodoch, pričom ich vybavovanie bude môcť byť zrýchlené.

tasr

Pre zväčšenie kliknite sem.

web-utecenci--1-_res.jpg

Zdroj: SME

Čo sa udialo v piatok:

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 8 208
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 950
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 844
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 680
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 7 242
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 097
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 4 617
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 451
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 756
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 1 729

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Everest bude ešte ťažší. Čakanie v zápche môže horolezcov stáť život

Hillaryho výšvih – poslednú veľkú prekážku pri výstupe zničilo zemetrasenie.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.

Neprehliadnite tiež

Big 6+1: Ako bude vyzerať americké armáda 21. storočia

Američania chcú získať možnosť rušiť elektromagnetické prostredie a napádať počítačové systémy nepriateľa.

Čečenské úrady spanikárili, policajný veliteľ podporil gay pride

Previerky porušovania ľudských práv vyvolali chaos, Čečenci sa snažia mariť vyšetrovanie.

Po takmer 150 rokoch končí známy americký cirkus. Ochranári zvierat oslavujú vyhraný boj

Ringling Bros. videlo za posledné polstoročie viac ako 250 miliónov divákov.

Dánski nacionalisti boli v Maďarsku, chcú odkopírovať plot na hraniciach

Dáni chcú obmedziť migráciu do krajiny, aj keď hranice kontrolujú už aj teraz.