LONDÝN. Britský premiér David Cameron prisľúbil, že Británia prijme v rámci programov OSN "tisíce ďalších sýrskych utečencov".
"Budeme pokračovať v našom prístupe a brať ich priamo zo sýrskych utečeneckých táborov," dodal.
Podrobnosti podľa jeho slov britská vláda zverejní na budúci týždeň. >Je však nepravdepodobné, že týmto krokom uspokojí svojich kritikov, napísala tlačová agentúra DPA.

Nálada verejnosti sa mení
Cameron sa vyjadril v Madride pred stretnutím s premiérmi Španielska a Portugalska. Nespomenul však, či Británia prijme niektorých z desaťtisícov utečencov, ktorí sa už nachádzajú v iných členských krajinách EÚ.
Denník Telegraph a ďalšie britské médiá informovali, že Cameron vo štvrtok rokoval so svojimi poradcami o tom, ako má reagovať na "meniacu sa náladu verejnosti", pokiaľ ide o utečeneckú krízu v Európe.
Mnohé denníky a spravodajské portály zverejnili vo štvrtok fotografie bezvládneho tela trojročného sýrskeho utečenca, ktoré vyplavilo more na turecké pobrežie.
Prevrátenie člna, ktorým sa chceli dopraviť na blízky grécky ostrov Kos, neprežili ani jeho päťročný brat a 35-ročná matka detí. Sýrsky utečenec Abdalláh Kurdí, ktorý prišiel o manželku a dve deti, pochádza z vojnou zničeného Kobané. V piatok previezol ich telá späť do Sýrie a pochoval ich v rodnom Kobané.
Srbsko je ochotné rokovať
Rokovať o prijatí dohodnutého počtu utečencov a zdieľať tak toto bremeno s Európskou úniou je ochotné aj Srbsko. Informoval o tom srbský minister vnútra Nebojša Stefanovič, ktorého citovala agentúra Reuters.
"Pre nás ako krajinu, ktorá chce byť členom EÚ, je to vhodný čas ukázať, že sme pripravení na túto úlohu," uviedol Stefanovič na margo predbežného plánu 28 členských štátov únie.
Šéf srbského rezortu vnútra zároveň vyjadril obavy ohľadom účinkov plánovaných opatrení Maďarska uzavrieť od 15. septembra svoje hranice kvôli migrantom prúdiacim zo Srbska.
"Tento krok nepomôže zastaviť migráciu. Jedinou otázkou je, ako sa k tomu postavíme a ako sme pripravení na ich prijatie," dodal Stefanovič pre Reuters v macedónskom meste Ochrid.
Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič začiatkom týždňa kritizoval podľa neho neúplnú a nejednotnú utečeneckú politiku EÚ. Za neserióznu označil v tejto súvislosti pomoc Srbsku a Macedónsku vo výške 1,7 milióna eur.
Dačič pripustil, že Srbsko nedokáže problém s utečencami riešiť a očakáva preto jasnú politiku EÚ v tejto oblasti.
Farage: Merkelová prispieva k utečeneckej kríze v Európe
Nemecká kancelárka Angela Merkelová výrokmi o tom, že jej krajina prijme ďalších utečencov, nabáda k tomu, aby stále viac týchto osôb riskovalo svoje životy pri pokusoch dostať sa do Európy.
Uviedol to dnes líder britskej euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, ktorého citovala agentúra Reuters.
Farage bol podľa vlastných slov zdesený fotografiou utopeného trojročného sýrskeho chlapca vyplaveného na pobreží Turecka, pričom zdôraznil, že existuje riziko ďalších podobných prípadov, keďže EÚ hodlá prijať viac utečencov.
"Otázka, ktorú si musíme položiť, je: Ako predchádzame tomu, aby sa nestávali veci zachytené na danej fotografii? Ako predchádzame prípadom, akým bola nedávna smrť 71 ľudí nájdených v dodávke v Rakúsku?" prízvukoval Farage.
"Domnievam sa, že to, čo robí, je veľmi nebezpečná vec," vyjadril sa líder UKIP ohľadom Merkelovej postoja pri príležitosti odštartovania predvolebnej kampane svojej strany pred referendom o zotrvaní Británie v EÚ.
tasr
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu