Londýn 30. januára (TASR) - Britský premiér Tony Blair je presvedčený, že medzinárodné spoločenstvo by sa mohlo zjednotiť v otázke irackej krízy. Ako počas letu do Madridu naznačil novinárom, na rokovaniach v americkom Camp Davide sa bude snažiť presvedčiť prezidenta Georgea W. Busha, aby počkal na ďalšiu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN.
"Treba sa pridržiavať stratégie, ktorú sme zaviedli v rezolúcii č. 1441," uviedol Blair. "Myslím si, že to nie je otázka konečných termínov, ale rozhodnutia, či Irak spolupracuje alebo nie," dodal britský premiér.
Blair odcestoval na rokovania do Španielska a Spojených štátov "vyzbrojený" listom, ktorý okrem Británie podpísalo ďalších sedem európskych krajín a ktorý podľa Blairovho hovorcu vyjadruje podporu americkému postoju k irackej kríze.
V Španielsku má Blair naplánované stretnutie s premiérom Josém Maríom Aznarom. V piatok bude v Camp Davide rokovať s prezidentom Georgeom W. Bushom, čo niektorí pozorovatelia označujú za "vojnový koncil".
Ako dnes uviedol hovorca britského premiéra, list predstavuje širokú európsku koalíciu. "Je jasné, že EÚ už netvorí šesť krajín, teraz má 15 členov a čoskoro ich bude 25 a organizácia má svoju jednotu aj diverzitu," vyhlásil hovorca. Odmietol zároveň názory, že najnovšia iniciatíva znamená pokarhanie pre Francúzsko a Nemecko, ktoré sú proti vojenskému zásahu v Iraku.
Francúzsko a Nemecko dokument uverejnený vo viacerých európskych denníkoch nepodpísali. Do iniciatívy sa nezapojilo ani Grécko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii. List podpísali predstavitelia Talianska, Španielska, Dánska, Portugalska, Česka, Poľska, Maďarska a Británie.