Atény 30. januára (TASR) - Otvorený list ôsmich európskych lídrov podporujúcich politiku USA voči Iraku nepomôže podľa gréckeho premiéra Kostasa Simitisa vzájomnému názorovému zbližovaniu sa Európskej únie.
"Spôsob, akým bola vyjadrená iniciatíva piatich členských krajín EÚ a troch kandidátskych štátov, neprispieva k vzájomnému zbližovaniu sa v tejto otázke," vyhlásil Simitis, ktorý pripomenul, že ambíciou únie je spoločná vonkajšia politika.
"Predsedníctvo EÚ bude pokračovať v práci na spoločnom stanovisku," dodal Simitis, ktorého krajina 1. januára prevzala rotujúce predsedníctvo EÚ.
Pod list sa podpísali český prezident Václav Havel a sedem premiérov - Tony Blair (Británia), José María Aznar (Španielsko), José Manuel Barroso (Portugalsko), Silvio Berlusconi (Taliansko), Péter Medgyessy (Maďarsko), Leszek Miller (Poľsko) a Anders Fogh Rasmussen (Dánsko).
Lídri v liste vyzývajú Európu, aby podporila Spojené štáty v ich snahách o odzbrojenie Iraku a varujú, že v rámci irackej krízy je v hre vierohodnosť OSN.
Európska únia sa pokúsila minimalizovať význam otvoreného listu. Podľa hovorcov Európskej komisie list vyjadruje názory tých, ktorí ho podpísali, a jeho obsah nie je v rozpore so spoločným vyhlásením k situácii v Iraku, na ktorom sa tento pondelok dohodli ministri zahraničia EÚ.
Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov dnes v bulharskej Sofii uviedol, že cieľom medzinárodného spoločenstva je zbaviť Irak zbraní hromadného ničenia a nie zmeniť režim v Bagdade. "Niektoré krajiny spájajú problém zbraní hromadného ničenia so zmenou irackého režimu. To však odporuje rezolúcii 1441 Bezpečnostnej rady OSN," dodal šéf moskovskej diplomacie.