BRUSEL. Maďarský premiér Viktor Orbán vo štvrtok v sídle Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli vyhlásil, že jeho krajina do 15. septembra prijme balíček nových opatrení, zahŕňajúci fyzické bariéry, aby mohla lepšie čeliť prílivu migrantov.
Prečítajte si tiež:
Európska únia možno bude mať spoločný úrad pre utečencov
Východ a Západ Predseda Európskej rady Donald Tusk ešte pred stretnutím s Orbánom varoval pred "rozdelením medzi Východ a Západ v rámci EÚ" v otázke prijímania utečencov.
"My Maďari sme plní strachu, ľudia v Európe sú plní strachu, pretože vidia, že európski lídri, medzi nimi aj premiéri, nie sú schopní kontrolovať túto situáciu," povedal Orbán po stretnutí s predsedom EP Martinom Schulzom.
Dodal, že prišiel osobne do sídla europarlamentu, aby informoval jeho predsedu, že Maďarsko urobí všetko možné, aby regulovalo tok utečencov, pričom spresnil, že maďarský parlament pripravuje balíček nových opatrení, Maďarsko vystavalo fyzickú bariéru v podobe plota na hraniciach so Srbskom a to všetko podľa neho od 15. septembra môže vytvoriť novú situáciu v Maďarsku, ako aj v Európe.
Spoločný problém Šéf europarlamentu zároveň povedal, že nesúhlasí s vyhlásením Orbána, podľa ktorého problém utečencov nie je európsky problém, ale problém Nemecka. To je podľa Schulza zlý prístup.
"Hovoriť, že máme utečencov v celej Európe a že všetci sa chcú dostať do Nemecka, a preto to nie je náš problém, je chyba. Potrebujeme spravodlivé prerozdelenie. Nie je problém rozdeliť 500.000 ľudí na 507 miliónov občanov únie. Ale je problém, ak sa o všetky tieto osoby musia starať iba niektoré členské štáty," zdôraznil Schulz.
Schulz Orbána vyzval, aby Maďarsko hľadalo spoločné európske riešenie pre utečeneckú krízu. Upozornil maďarského premiéra, že v otázke utečencov je "prihrať loptu na dvor Nemecka" nesprávny postoj.
"Požiadal som ho, aby prispel k hľadaniu európskeho riešenia, a to tak z hľadiska nelegálneho prisťahovalectva, ako aj z hľadiska poskytovania dočasnej ochrany utečencom a poskytovania politického azylu. Tieto tri prvky treba riešiť spoločne," vyhlásil Schulz, ktorý dodal, že trvá na tom, že "individuálne opatrenia neriešia problém".
Prečítajte si tiež:
Únia má na svedomí smrť tisícov migrantov, tvrdia Lekári bez hraníc
Myslia iba na to, ako ich zastaviť Tusk ešte pred stretnutím s Orbánom v príhovore pred veľvyslancami členských krajín EÚ uviedol, že sa obáva nového delenia medzi Východ a Západ vo vnútri únie, ktoré môže zapríčiniť migračná kríza.
"Ospravedlňujem sa za zjednodušenie, ale je to, ako keby existovalo rozdelenie medzi východom a západom Európskej únie. Niektoré členské štáty myslia iba na to, ako zastaviť príliv imigrantov, čo symbolizuje kontroverzný plot v Maďarsku, zatiaľ čo iné chcú väčšiu solidaritu pri obrane toho, čo nazývajú povinné kvóty pre presídlenie utečencov medzi 28 členských krajín EÚ," povedal Tusk pred diplomatmi.
Speech by Donald #Tusk President of #EUCO at EU Ambassadors Conference @eu_eeas http://t.co/2dS5MBu1L5 pic.twitter.com/JSB68CtfER
— Poland in the EU (@PLPermRepEU) 3. Září 2015 Utečenci budú pribúdať Okrem toho Donald Tusk počas vystúpenia pred veľvyslancami členských krajín EÚ uviedol, že únia v priebehu tohto roka zaregistruje na svojim území viac ako 500-tisíc nezákonných prekročení vonkajších hraníc.
"Môžeme predpokladať, bez toho, aby sme sa mýlili, že v tomto roku budeme svedkami viac ako pol milióna nelegálnych prekročení vonkajších hraníc EÚ," konštatoval Tusk na bruselskej konferencii veľvyslancov z krajín EÚ.
Zároveň spresnil, že všeobecne ide o žiadateľov o azyl pôvodom zo Sýrie, ale aj z iných krajín.
Tusk upozornil, že EÚ bude plniť svoje povinnosti vyplývajúce z Dohovoru OSN o právnom postavení utečencov, ale zároveň spresnil, že sa to nedá uskutočniť, "ak by sme mali obetovať verejný poriadok na úkor procesu prijímania migrantov".
Predseda Európskej rady v tejto súvislosti upozornil aj na skutočnosť, že medzi členskými štátmi EÚ sú veľké rozdiely v ich prístupe k otázke utečencov, rôzne druhy "napätia" a rozdiely v názoroch.
"Musíme nájsť spoločného a ambiciózneho menovateľa. Slová už nestačia, musíme konať," uviedol Tusk na adresu migračnej krízy v Európe.
Zároveň vyzval členské štáty Európskej únie, aby zvýšili svoju mieru solidarity s krajinami, ktoré sú najviac vystavené toku nelegálnej imigrácie, a aby medzi sebou rozdelili "najmenej 100.000 utečencov".
"Vyzývam vedúcich predstaviteľov EÚ, aby prejavili solidaritu s členskými štátmi, ktoré čelia bezprecedentnej vlne migrácie," uviedol v tejto súvislosti Tusk.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu