VARŠAVA. Vyše 500 poľských žiakov v stredu v Litve zvolalo celonárodný štrajk a urobilo tak počas omše v metropole Vilnius, uviedla poľská agentúra PAP.
Štrajk však v priebehu dňa preklasifikovali na štrajkovú pohotovosť, dodala agentúra.
"Rozhodli sme sa, že naše deti by sa mali vrátiť do škôl," uviedla na margo toho Renata Cytacka, predstaviteľka organizácie zastrešujúcej rodičov detí navštevujúcich poľské školy v Litve.
Demonštranti požadujú stiahnutie školského zákona z roku 2011, ktorý podľa ich názoru diskriminuje poľské školy na území Litvy.
Medzi ich požiadavkami je aj to, aby sa poľština vrátila medzi maturitné predmety, a tiež zvýšenie dotácií pre menšinové školstvo na území Litvy.
Na omši sa okrem iných zúčastnil aj podpredseda poľského Sejmu Marek Kuchcinski, ďalej tiež lídri organizácie Volebná akcia Poliakov v Litve, zastrešujúcej poľskú menšinu, a rôzni predstavitelia poľských spoločenských organizácií.
Kuchcinski vyhlásil, že poľský Sejm na budúci týždeň prijme špeciálne uznesenie, ktoré sa bude zaoberať obranou výučby poľského jazyka v Litve, a adresuje ho litovským orgánom.
Poľská ministerka školstva Joanna Kluziková-Rostkowska sa zároveň v dohľadnej dobe chystá svojmu litovskému rezortnému kolegovi zaslať list zaoberajúci sa týmto problémom, uviedlo poľské ministerstvo školstva.