Washington 30. januára (TASR) - Americký prezident George W. Bush je spokojný s listom ôsmich európskych lídrov, ktorí v ňom naliehajú na Európu, aby podporila USA v ich snahe o odzbrojenie Iraku.
Ako dnes zdôraznil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer, diplomatické okno otvorené pre mierové odzbrojenie Iraku je otázkou týždňov, a nie mesiacov. Fleischer dodal, že Bush má už "Everest dôkazov" o tom, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia a nepotrebuje vidieť, aby "sa Everest stal ešte vyšším".
Biely dom podľa Fleischera dúfa, že iracký prezident Saddám Husajn si zvolí odchod do exilu, USA však nespomalia prípravy na prípadnú vojnu s Irakom v dôsledku správ o možnom odchode Husajna a jeho okolia.
Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin dnes odmietol "postaviť jednu Európu proti druhej", čím reagoval na list ôsmich európskych lídrov. Ako uviedol de Villepin pred francúzskymi senátormi, uvedený list je príspevkom k diskusii. "Každý vidí, že bránime rovnaké princípy - rozhodnosť voči Iraku a zároveň snaha o hľadanie riešenia krízy v rámci Spojených národov," podčiarkol šéf francúzskej diplomacie.
Paríž sa pokúsil minimalizovať závažnosť listu európskych lídrov. Nemecká vláda v reakcii na list vyzvala na vytvorenie spoločného európskeho postoja s cieľom nájsť mierové riešenie situácie okolo Iraku. Paríž ani Berlín nie sú medzi signatármi posolstva, uverejneného vo viacerých európskych denníkoch.
Pod list sa podpísal prezident Česka Václav Havel a premiéri ostatných krajín - Tony Blair (Veľká Británia), José María Aznar (Španielsko), José Manuel Barroso (Portugalsko), Silvio Berlusconi (Taliansko), Péter Medgyessy (Maďarsko), Leszek Miller (Poľsko) a Anders Fogh Rasmussen (Dánsko).
Maďarský minister zahraničných vecí László Kovács uviedol, že list vyšiel zo spoločnej iniciatívy predsedu britskej vlády Tonyho Blaira a jeho španielskeho kolegu Josého Maríu Aznara.
Podľa Kovácsa Budapešť súhlasila podpísať sa pod text iniciatívy, ktorý v porovnaní s pôvodným znením navrhnutým Blairom a Aznarom prešiel drobnými úpravami. "Upravený text plne korešponduje so stanoviskom Maďarska", dodal Kovács.
V liste ôsmi európski lídri varovali, že v irackej kríze je v hre vierohodnosť OSN. Signatári označili pondelkovú správu zbrojných inšpektorov OSN za potvrdenie dlhodobého vzoru správania sa irackého prezidenta Saddáma Husajna, ktorý "podvádza, zapiera a odmieta sa podriadiť".