PRAHA. Čínske vedenie oslavuje porážku Japonska v druhej svetovej vojne. A spolu s ním desiatky predstaviteľov z rôznych častí sveta, západné demokracie však reprezentuje len český prezident Miloš Zeman.
Na samotnej spomienke na koniec vojnového konfliktu, pri ktorom zahynuli milióny ľudí, nie je nič zlé. Naopak. V podaní pekinských komunistov ide však len a len o demonštráciu sily krajiny, ktorá ohrozuje celý ázijsko-tichomorský región.
Zatracovaný a velebený
Čínska komunistická modla Mao Ce-tung je opäť na scéne. Kedysi do nebies vynášaný, potom zatracovaný a teraz opäť pripomínaný ako strojca porážky cisárskeho Japonska pred sedemdesiatimi rokmi.
A rovnako ako pred šiestimi rokmi, keď si čínski komunisti pripomínali 60. výročie vzniku Čínskej ľudovej republiky, budú pod obrím Maovým portrétom visiacim na Bráne nebeského pokoja v rámci mohutnej vojenskej prehliadky pochodovať plne ozbrojení príslušníci čínskych ozbrojených síl.
A s nimi sa predstavia aj jednotky z ďalších zhruba desiatich krajín vrátane Ruska a Kazachstanu.
Vláda v Pekingu sa však chváli cudzím perím. A prekrúca dejiny. Nakoniec na to sú obyvatelia postkomunistických krajín vrátane bývalého Československa zvyknutí.
FOTO - SITA/AP
Absolútnu väčšinu hlavných bitiek s Japoncami síce vybojovali Číňania, lenže boli to vojaci Čankajškovej nacionalistickej armády, teda nie komunisti. Príslušníci jednotiek Mao Ce-tunga tvorili iba desať percent Číňanov, čo padli v bojoch s Japoncami.
Oháňať sa však pri oslavách konca druhej svetovej vojny Mao Ce-tungom je nielen nesprávne, ale najmä nemiestne. Sám veľký Mao totiž pri stretnutí s japonskou delegáciou začiatkom 60. rokov minulého storočia vyhlásil, že ak by on mal niekomu poďakovať, tak práve Japoncom.