Paríž 30. januára (TASR) - Francúzsko sa dnes pokúsilo minimalizovať závažnosť listu ôsmich európskych lídrov, ktorí v ňom nástojili na Európu, aby podporila USA v ich snahe o odzbrojenie Iraku. Nemecká vláda v reakcii na list vyzvala na vytvorenie spoločného európskeho postoja s cieľom nájsť mierové riešenie situácie okolo Iraku. Paríž ani Berlín nie sú medzi signatármi posolstva, uverejneného vo viacerých európskych denníkoch.
Francúzsky prezidentský úrad uviedol, že list neobsahuje "prekvapenie" a je v ňom "veľa vecí, ktoré Francúzsko mohlo podpísať alebo dokonca napísať, najmä čo sa týka odzbrojenia Iraku". Odzbrojenie Bagdadu je jasný cieľ, ktorý si stanovil aj Paríž a pravidelne ho potvrdzuje, dodal Elyzejský palác.
Pod list sa podpísal prezident Česka Václav Havel a premiéri ostatných krajín: Tony Blair (Británia), José María Aznar (Španielsko), José Manuel Barroso (Portugalsko), Silvio Berlusconi (Taliansko), Péter Medgyessy (Maďarsko), Leszek Miller (Poľsko) a Anders Fogh Rasmussen (Dánsko).
V liste osem európskych lídrov varovalo, že v irackej kríze je v hre vierohodnosť OSN. Signatári označili pondelkovú správu zbrojných inšpektorov OSN za potvrdenie dlhodobého vzoru správania sa irackého prezidenta Saddáma Husajna, ktorý "podvádza, zapiera a odmieta sa podriadiť".
"Nemôžeme pripustiť, aby diktátor systematicky porušoval tieto rezolúcie (OSN). Ak nie sú plnené, Bezpečnostná rada stratí svoju kredibilitu a svetový mier utrpí. Sme presvedčení, že Bezpečnostná rada sa vyrovná so svojimi povinnosťami," uviedli politici v súvislosti s novembrovou rezolúciou OSN. Podľa nej Bagdad nesmie vo vyhláseniach o svojich zbraniach klamať a zamlčovať veci ako aj musí spolupracovať na odzbrojovaní. V opačnom prípade mu rezolúcia hrozí "vážnymi následkami" - v diplomatickom jazyku vojenským útokom.
Francúzsko a Nemecko v ostatnom čase presadzujú, aby sa pokračovalo v hľadaní mierového riešenia irackej krízy a zdôrazňovali, že sú proti jednostrannému útoku na Irak, zatiaľ čo USA stupňujú varovania voči Bagdadu, na ktorý zaútočia v prípade potreby aj samostatne bez súhlasu OSN.