BUDAPEŠŤ, VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúska polícia odstavila na svojich železniciach medzinárodný vlak smerujúci do Mníchova, v ktorom cestovalo niekoľko stoviek migrantov. Po ich kontrole tých, ktorí požiadali o azyl v Maďarsku, vráti do krajiny a zvyšok prepraví osobným vlakom do Viedne.
Maďarská polícia v pondelok od rána už ale prestala brániť migrantom, aby nastúpili na medzinárodné vlaky smerujúce na Západ.
Utečenci dorazili do Viedne a Bavorska
Stovky utečencov z Maďarska dorazili v pondelok na Západnú železničnú stanicu vo Viedni (Westbahnhof). Pre vlaky s migrantmi tam uvoľnili tri nástupištia, ale ani to nezabránilo chaosu, informovala agentúra APA.
Podľa nej utečenci boli viditeľne unavení, niektorí mali na rukách deti. Popri príslušníkoch polície ich očakávali aj dobrovoľníci, ktorí im ponúkali minerálku a ovocie.
Presný počet migrantov však nie je známy, pretože kontroly sa fakticky nekonali.
Hovorca viedenskej polície Roman Hahslinger však hovoril o "stovkách" osôb.
Podľa jeho slov pre APA môžu všetky osoby, ktoré požiadajú v Rakúsku o azyl, rátať s adekvátnym postupom tamojších úradov. Utečencov, ktorí sú bez platného schengenského víza, pravdepodobne vrátia do Maďarska.
Utečenci dorazili do Viedne vo vlakoch, ktoré na hraničnom priechode v maďarskom Hegyeshalome tamojšia polícia zastavila na žiadosť Rakúskych spolkových železníc (ÖBB) kvôli preplnenosti a s ňou súvisiacimi bezpečnostnými rizikami. Po niekoľkohodinovej neplánovanej prestávke mohli pokračovať v ceste.
Zatiaľ sa nevie, či všetci utečenci vystúpili vo Viedni, pretože nie pre všetky zmienené vlaky bola rakúska metropola konečnou stanicou.
Vlak z Budapešti do Mníchova priviezol v pondelok večer na územie Bavorska prvú skupinu z niekoľkých stoviek utečencov, ktorí hromadne vycestovali do Nemecka po tom, ako im polícia v maďarskej metropole prestala brániť v presune smerom na Západ.
Agentúra DPA informuje, že polícia v nemeckom Rosenheime súpravu idúcu z Rakúska zastavila a 190 cestujúcich presunula na registráciu do bývalých kasární.
Ďalším približne 200 utečencom umožnili pokračovať v ceste až do Mníchova, kde ich po príchode takisto zaregistrovala polícia. Skupine ľudí pochádzajúcich zo Sýrie, Afganistanu či Eritrey okoloidúci spontánne podávali fľaše s vodou a sladkosti.
Vo Viedni demonštrovali tisíce ľudí
Menšia skupinka demonštrantov prišla na stanicu vyjadriť svoj kritický postoj k postaveniu azylantov v Rakúsku. V rukách držali plagáty s nápisom "Refugees Welcome" a skandovali heslá ako "No Border, no Nation".
Bez incidentov prechádzali v pondelok večer po uliciach Viedne masy ľudí demonštrujúcich za väčšiu mieru ľudskosti v utečeneckej politike. Podľa odhadov policajtov, ktorých tisícky podujatie monitorujú a zabezpečujú, sa do akcie z iniciatívy súkromnej osoby, ale aj viacerých mimovládnych organizácií zapojilo postupne až okolo 20-tisíc ľudí.
Pod mottom "Byť človekom v Rakúsku" sa tam podľa informácií verejnoprávneho rozhlasu ORF zhromaždilo asi 3-tisíc ľudí, ktorých počet sa neustále zvyšuje.
Organizátori vyzvali záujemcov, aby prišli odetí v bielom alebo priniesli biele zástavy. Biela farba má v tomto prípade symbolizovať mier.
Iniciátorku akcie Nadiu Ridovú, ktorá opakovane doručila humanitárnu pomoc do utečeneckého tábora v Traiskirchene neďaleko Viedne, podporili viaceré mimovládne organizácie.
Medzi požiadavkami demonštrantov sú byty pre žiadateľov o azyl, bezpečné priestory pre ženy, dostatok stravy a dobrá lekárska starostlivosť o migrantov.
Preplnené vlaky
Z budapeštianskej Východnej stanice (Keleti pályaudvar) tak s veľkým meškaním odišli aj s migrantmi smerom do Viedne a Mníchova dva preplnené vlaky Railjet rakúskej železničnej spoločnosti OBB, informoval spravodajský server Index.hu.
Rakúska polícia reagovala tak, že jeden z vlakov nevpustila na svoje územie. Vo vlaku cestovalo podľa agentúry AFP približne 300 až 400 migrantov, rakúska polícia ho zastavila na hraničnom priechode Hegyeshalom – Nickelsdorf.
„Migrantov sme vyložili z vlaku, následne ich regionálnym vlakom dopravíme do Viedne,“ povedal policajný hovorca Roman Haslinger AFP. Tí, ktorí už požiadali o azyl v Maďarsku, budú musieť zostať v krajine. Hovorí o tom Dublinský dohovor, na základe ktorého žiadateľ o azyl musí na rozhodnutie čakať v krajine, v ktorej oň požiadal.
Na maďarskú stranu hraničného priechodu prišli aj Rakúšania z neďalekých dedín a migrantom rozdávali vodu a ovocie.

Rady utečencov
Pred medzinárodnou pokladňou Východnej stanice sa predpoludním zhromaždili obrovské rady utečencov. Podľa AFP využili aj neprítomnosť bezpečnostných zložiek.
Cez víkend v tranzitnej zóne tejto stanice protestovali Sýrčania, ktorí boli nespokojní, že napriek tomu, že majú kúpené cestovné lístky, ich maďarské orgány nepúšťali do vlakov.
V nedeľu už protestujúci žiadali aj prítomnosť Organizácie Spojených národov a kritizovali, že v tranzitných zónach dostávajú jesť iba raz denne.
Slovenská trasa nepatrí medzi vyhľadávané
Z Budapešti premáva pravidelná medzinárodná linka do Berlína aj cez Slovensko. Podľa policajného hovorcu Michala Slivku však trasa cez našu krajinu nie je vyhľadávaná.
„Zabezpečujeme opatrenia aj na železnici, túto trasu ale migranti nevyhľadávajú,“ povedal Slivka pre SME.
— Agence France-Presse (@AFP) August 31, 2015
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu