BUDAPEŠŤ, BRUSEL. Za ohromujúce a zarážajúce označil maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó nedeľňajšie vyjadrenia šéfa francúzskej diplomacie Laurenta Fabiusa.
Ten totiž obvinil Maďarsko a ďalšie krajiny východnej Európy z uplatňovania "škandalóznej" politiky voči migrantom, ktorá je podľa neho v rozpore s európskymi hodnotami.
Zábrany sú hotové. Maďarsko plánuje na hranici ďalší plotČítajte
Plní záväzky
Podľa agentúry MTI Szijjártó oznámil, že v pondelok maďarský rezort diplomacie predvolá francúzskeho charge d'affaires.
"Zdá sa, že niektorí v Európe ešte stále nedokážu pochopiť, akému mohutnému a dramatickému tlaku čelí Maďarsko z hľadiska prisťahovalectva cez západný Balkán," povedal maďarský minister, podľa ktorého sa situácia môže do konca roka ešte ďalej zdramatizovať, ak vláda niečo neurobí.
Szijjártó zdôraznil, že schengenské pravidlá jasne určujú povinnosti členských štátov, že musia chrániť svoje hranice i vonkajšie hranice Európskej únie.
"Maďarsko robí práve toto a tým plní svoje záväzky voči únii," zdôraznil.
"Namiesto zarážajúceho a nepodloženého osočovania by sme sa mali sústrediť radšej na hľadanie spoločného riešenia z hľadiska Európy," povedal maďarský minister, podľa ktorého spoločné riešenie by mohlo spočívať v tom, ako zastaviť tlak prisťahovalcov, ktorý ťaží Európu a v rámci nej aj Maďarsko.
Migrantov pribúda, zábrany sú nutné, tvrdí maďarský šéf diplomacieČítajte
Odmietajú migrantov
Fabius v nedeľu vyjadril presvedčenie, že Európa musí byť schopná prijať utečencov, ktorí utekajú pred politickým prenasledovaním.
Na riešení tohto problému sa podľa neho musia podieľať všetky krajiny EÚ, pričom napríklad Francúzsko a Nemecko to už aj robia. Fabius však považuje za škandalózne, že niektoré ďalšie krajiny utečencov odmietajú.
"Konkrétne východoeurópske štáty. Sú extrémne tvrdé. Maďarsko je súčasťou Európy, ktorá má hodnoty, a tieto hodnoty sa nedajú uplatňovať prostredníctvom stavania plotov," povedal Fabius pre francúzske rádio Europe 1.
Porušovaním spoločných európskych hodnôt zo strany Maďarska sa podľa neho musia vážne zaoberať aj predstavitelia EÚ, ktorí by - ako uviedol - mali viesť "tvrdé diskusie" s maďarskými predstaviteľmi.
Viaceré krajiny EÚ odmietajú prijímať migrantov a nesúhlasia s návrhmi EÚ na spoločné riešenie eskalujúcej utečeneckej krízy.
Maďarsko okrem toho buduje plot na svojich hraniciach so Srbskom, ktorým chce zabrániť migrantom, smerujúcim do západnej Európy, v prechode cez maďarské územie.
Európska komisia: Dodržujte európske právo
Európska komisia (EK) vyzvala dnes Maďarsko, aby dodržiavalo európske právo. Krajina by mala všetkých prichádzajúcich utečencov registrovať, a to vrátane odtlačkov prstov, upozornila dnes v Bruseli hovorkyňa komisie.
Podľa jej slov ponúka EK Budapešti pomoc pri zabezpečovaní štátnej hranice i prostredníctvom agentúry EÚ Frontex. "Pravidlá spoločného Európskeho azylového systému sa musia rešpektovať," zdôraznila hovorkyňa EK, ktorú citovala agentúra DPA.
Dublinská dohoda z roku 1990 stanovuje, že za azylové konanie je zodpovedná tá krajina EÚ, v ktorej migranti prvýkrát vstúpia na územie Európskej únie. Každý, koho prichytia v inej členskej krajine Únie, by mal byť vrátený do toho štátu, v ktorom bol registrovaný.
Reakcia Bruselu prišla iba niekoľko hodín po tom, čo maďarskí policajti prestali brániť utečencom v nastupovaní do vlakov smerujúcich do Rakúska a Nemecka.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu