Brusel 30. januára (TASR) Premiér belgickej vlády Guy Verhofstadt je presvedčený, že rotujúce predsedníctvo v Európskej únii je už neudržateľným systémom v EÚ s 25 členskými krajinami. Ako ďalej informuje belgický denník La Libre Belgique, premiér Verhofstadt si vie predstaviť voľbu prezidenta, ktorého by zvolili v samotnej Európskej rade a zachoval by si svoj národný mandát.
Tento primus inter pares by predsedal Európskej rade, ale nebol by prezidentom ako takým, vysvetlil belgický premiér. V súčasnosti sa predsedníctvo EÚ a Rady mení každých šesť mesiacov, čo má za následok nedostatočnú kontinuitu v politike, vzniká tlak na bilanciu a mnohé veci sa extrémne medializujú. Neraz to škodí samotnému výkonu konkrétnych prác.
V perspektíve rozšírenia EÚ o 10 nových krajín, vrátane Slovenska, čo bude realitou 1. mája 2004, status quo už nie je vhodné, povedali okrem Guya Verhofstadta aj jeho holandský a luxemburský kolega Jan Peter Balkenende a Jean-Claude Juncker. Všetci traja však trvajú na tom, aby sa zachovala rovnosť správania k malým aj veľkým krajinám v EÚ a rovnováha medzi inštitúciami únie. Dezignovanie prezidenta Európskej rady na dlhé obdobie nezodpovedá týmto podmienkam, povedal belgický premiér.
Medzi belgickým postojom tretej cesty - medzi rotujúcim polročným predsedníctvom EÚ a prezidentským systémom pretrvávajú rôzne názory. Prezidentský režim obhajujú najmä Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia a Španielsko. Francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder prišli 15. januára s návrhom, že podobne ako Európska komisia a Európsky parlament aj Európska rada by mala mať stabilné predsedníctvo. Ďalej navrhli, aby prezident Európskej rady bol zvolený kvalifikovanou väčšinou na obdobie piatich rokov, alebo na 2,5 roka s možnosťou zvolenia na ďalšie obdobie, pripomenul denník La Libre Belgique.
Na francúzsko-nemecký návrh zareagovali mnohí politici. Najvyšší belgickí predstavitelia sa obávajú, aby sa tým v podstate nezmenila rovnováha medzi európskymi inštitúciami a nezabrzdila úloha motora, ktorú pri budovaní spoločnej Európy má zohrávať Európska komisia. Politici Beneluxu zastávajú názor, že ďalší európsky predstaviteľ by mohol vniesť viac nejasnosti pri zastupovaní EÚ na rôznych medzinárodných scénach. To EÚ rozhodne nepotrebuje, zdôraznil La Libre Belgique.