Dvadsať krajín sveta umožňuje svojim občanom sobášiť páry s rovnakým pohlavím. Väčšina týchto štátov sa nachádza v Európe ukazuje analýza Pew Research Center.
Onedlho sa k nim pridá aj Fínsko, ktorého občania presadili zmenu petíciou (mala viac ako 160-tisíc signatárov). Fínsky parlament už zákon schválil, platnosť nadobudne v roku 2017.
Nemecko, Taliansko a východný blok
Z veľkých európskych krajín zostávajú len dve, ktoré nemajú legalizované homosexuálne zväzky.
Kým Nemecko umožňuje homosexuálnym párom uzatvárať registrované partnerstvá, Taliansko tomu nie je stále otvorené. Takýto postoje nedávno kritizoval aj Európsky súd.
Väčšina krajín strednej a východnej Európy nepovoľuje registrované partnerstvá ani homosexuálne zväzky.
Toto sú krajiny Európskej únie, ktorých právne predpisy neumožňujú registrované partnerstvá: Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Taliansko.
[vysvetlenie statusov: 1 = zákonom uznané homosexuálne manželstvá, 2 = umožnené registrované partnerstvá, 3 = neuznáva zákonom homosexuálne zväzky]
Ďalší v nedohľadne
Holandsko sa v roku 2001 stalo prvou krajinou na svete, ktorá umožnila zákonne sobášiť dvojice rovnakého pohlavia.
Legálizácia homosexuálnych zväzkou pomocou referenda sa v máji tohto roka podarila v Írsku, keď 62 percent voličov hlasovalo za zmenu.
Naposledy to bol americký Najvyšší súd, ktorý v júni tohto roka rozhodol, že homosexuálne páry majú ústavou zaručené právo uzavrieť manželstvo.
