SME

Václav Havel opúšťa Pražský hrad po takmer 13 rokoch

Praha 30. januára (TASR) - Spisovateľ, dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, osobnosť novembra 1989, posledný československý a prvý český prezident ...

Praha 30. januára (TASR) - Spisovateľ, dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, osobnosť novembra 1989, posledný československý a prvý český prezident Václav Havel po takmer 13 rokoch opúšťa Pražský hrad. Prezident Václav Havel sa už 3. februára ráno prebudí ako exprezident a občan Václav Havel, ktorý sa podľa všetkých vyjadrení momentálne najviac teší na to, že si oddýchne.

Václav Havel sa narodil 5. októbra 1936 v Prahe v známej pražskej podnikateľsko-intelektuálskej rodine, ktorá bola úzko spätá s českým kultúrnym a politickým dianím 20. až 30. rokov. Kvôli tomu mu komunisti po ukončení povinnej školskej dochádzky v roku 1951 nedovolili ďalej študovať. Mladý Václav Havel tak v prvej polovici 50. rokov nastúpil do učenia za chemického laboranta a zároveň večerne absolvoval gymnázium. Kádrové dôvody mu zabránili v štúdiu na vysokých školách humanitného zamerania a tak začal študovať na Ekonomickej fakulte Českého vysokého učení technického, ktorú ale po dvoch rokoch opustil.

SkryťVypnúť reklamu

Václava Havla výrazne ovplyvnili kultúrne tradície jeho rodiny a odjakživa inklinoval k divadlu. Po návrate z dvojročnej vojenskej základnej služby začal pracovať ako javiskový technik, najskôr v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí. V rokoch 1962 až 66 sa mu podarilo diaľkovo vyštudovať dramaturgiu na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení.

V roku 1956 Václav Havel zažil osudové stretnutie s Olgou Šplíchalovou, s ktorou sa veľmi zblížili. Po ôsmich rokoch nasledovala svadba a manželia Havlovci spolu absolvovali najťažšie životné skúšky. Olga stála po jeho boku počas všetkých problémov s komunistickým režimom až po november 1989 a cestu na Hrad. Samotný Havel ju označil za svoju nenahraditeľnú životnú oporu a jej smrť v roku 1996 niesol veľmi ťažko.

SkryťVypnúť reklamu

Václav Havel začal publikovať články a štúdie v najrôznejších literárnych a divadelných periodikách. Divadlo Na zábradlí uviedlo jeho prvé divadelné texty a nezabudnuteľné miesto tu mala práve Záhradná slávnosť. Predstavenie sa stalo súčasťou obrodnej tendencie v československej spoločnosti 60. rokov a občianskej sebauvedomovanie vyvrcholilo v roku 1968 Pražskou jarou. Havel v tom čase napísal aj ďalšie hry ako Vyrozumenie (1965), či Sťažená možnosť sústredenia (1968).

Po potlačení Pražskej jari a príchode vojsk bývalej Varšavskej zmluvy sa Havel netajil odporom k politickej represii počas komunistickej normalizácie. V roku 1975 napísal prezidentovi Gustávovi Husákovi otvorený list a vyvrcholením jeho činnosti bolo v roku 1977 publikovanie Charty 77. Havel bol jedným zo zakladateľov iniciatívy Charta 77 a jedným z jej prvých troch hovorcov. V apríli 1979 sa stal spoluzakladateľom Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných. Jeho občianske postoje ho dostali trikrát do väzenia, kde strávil spolu päť rokov. Úrady nedovolili publikovanie Havlových textov, ich kompletné vydanie umožnilo nemecké nakladateľstvo Rowohlt pri Hamburgu.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej polovici 80. rokov bol aj v československej spoločnosti citeľný nárast otvorenej nespokojnosti s vedením štátu. K petícii Niekoľko viet, ktorej bol Havel spoluautorom, v roku 1989 sa prihlásili desaťtisíce ľudí. Spoločenské zmeny odštartovala pokojná demonštrácia študentov 17. novembra 1989, ktorú komunisti tvrdo potlačili na Národní tříde v Prahe.

Václav Havel sa stal vedúcim predstaviteľom novovzniknutého Občianskeho fóra, ktoré sa usilovalo o zásadné politické zmeny. Federálne zhromaždenie napokon 29. decembra zvolilo Václava Havla československým prezidentom. Ako prezident prisľúbil, že krajinu dovedie k slobodným voľbám, čo sa aj v lete 1990 stalo. Nové Federálne zhromaždenie 5. júla 1990 druhýkrát zvolilo prezidentom Václava Havla, ktorý si za svoje postoje počas rokov totality získal postavenie uznávanej morálnej autority ako doma, tak aj vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Počas druhého funkčného obdobia sa prehlbovali rozpory medzi českou a slovenskou politickou reprezentáciou o budúce štátoprávne usporiadanie. Havel bol zástancom federatívneho štátu, ale po voľbách v roku 1992 bola dohoda politických reprezentácií Čechov a Slovákov nemožná a spory vyústili do rozdelenia Česko-Slovenska. Vo voľbách prezidenta 3. júla 1992 už Havel nezískal dostatok poslaneckých hlasov a z funkcie československého prezidenta odstúpil 20. júla 1992. Na niekoľko mesiacov sa potom stiahol z verejného života. Neskôr v čase smerovania k vytvoreniu dvoch samostatných štátov potvrdil ochotu uchádzať sa o funkciu českého prezidenta a 26. januára 1993 ho poslanci zvolili za prvého českého prezidenta.

Jeho manželka Olga Havlová sa na Hrade venovala hlavne charitatívnej činnosti. V roku 1990 založila Výbor dobrej vôle, ktorý sa orientoval na pomoc telesne a mentálne postihnutým. V januári 1996 podľahla ťažkej chorobe.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 1996 bol pre Václava Havla veľmi ťažký: okrem straty manželky ho postihlo aj nádorové ochorenie pľúc a podrobil sa ťažkej operácii, pri ktorej mu odobrali polovicu pravého pľúcneho laloku. V zložitej životnej situácii mu bola oporou priateľka a herečka Dagmar Veškrnová. Ich vzťah v januári 1997, krátko po Havlovom prepustení z nemocnice, vyvrcholil svadbou.

Václav Havel sa stal druhýkrát českým prezidentom 20. januára 1998. Jeho funkčné obdobie sa končí 2. februára a Česká republika po jeho odchode z Hradu zostane bez prezidenta, pretože poslancom a senátorom sa v dvoch voľbách nepodarilo zvoliť novú hlavu štátu. Prezidentské právomoci dočasne prevezmú premiér Vladimír Špidla (ČSSD) a predseda Poslaneckej snemovne Lubomír Zaorálek (ČSSD).

SkryťVypnúť reklamu

Václav Havel sa po odchode z úradu chystá najskôr predovšetkým oddychovať. Po niekoľkotýždňovej dovolenke ho čaká prezentácia knihy prejavov. "Pravdepodobne asi nebudem môcť z verejného života úplne odísť a moja povaha by mi to ani nedovolila," uviedol prezident už dávnejšie. Havel si plánuje otvoriť v Prahe kanceláriu a spolu s manželkou Dagmar budú pokračovať v aktivitách nadácie Vize ď97, ktorá sa zameriava na oblasť kultúry, onkológie, ľudských práv, vzdelávania mladých ľudí a ľudských práv. Václav Havel uvažuje aj o napísaní knihy reflexií o svojom pôsobení na čele štátu.

(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 796
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 009
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 947
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 621
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov.

Kňazov František varoval, aby neskĺzli do "duchovného pokrytectva".


TASR
Ruský zástupca Vasilij Nebenzia hlasuje proti rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o Izraeli.

Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o rok by predĺžila mandát skupiny expertov.


TASR
Lotyšský premiér Krišjanis Karinš.

Kariňša vyšetrujú v súvislosti s jeho výdavkami na leteckú dopravu.


TASR
Muž si zabezpečuje dom, aby ho ochránil pre cyklónom.

Niekoľko ciest a mostov sa ocitlo pod vodou.


TASR

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu