BUDAPEŠŤ, ŽENEVA. Maďarská vláda a vládna strana Fidesz predložia parlamentu balík 13 návrhov zákonov a návrh na zriadenie tranzitných zón pre migrantov pri hraniciach, povedal v piatok v Budapešti zástupca hovorcu parlamentnej frakcie Fideszu Gergely Gulyás.
Tranzitné zóny
Podľa agentúry MTI politik Fideszu vyhlásil, že tranzitné zóny, ktoré by boli vybudované pri srbských hraniciach, by migranti nemohli opustiť až dovtedy, kým sa neuzatvorí azylový proces. Umiestnenie zón by určil rezort vnútra.
Gulyás konštatoval, že šanca, že žiadatelia o azyl prichádzajúci do Maďarska smerom od Srbska uspejú, je iba minimálna. Vláda od tohto kroku očakáva, že sa skončí cestovanie migrantov po Maďarsku, dodal.
Vláda podľa jeho slov chce zaviesť novú právnu kategóriu - "stav krízovej situácie vyvolanej masovým prisťahovalectvom". Takýto stav by mohla vyhlásiť vláda na návrh ministra z podnetu šéfa polície a úradu pre utečencov. Krízový stav by poskytol špeciálne prostriedky pre štát a takisto aj príslušným orgánom.
Medzi návrhmi zákonov, ktoré v piatok predložia zákonodarnému zboru, je aj novela zákona o obrane, na základe ktorej by bola možná spolupráca armády na ochrane hraníc. Parlament by o návrhoch mal rokovať o týždeň.
Ploty sťažujú problém utečencov
Maďarsko sťažuje problém pašovania ľudí, keď plánuje postaviť plot na zastavenie prúdu migrantov a utečencov do krajiny. Vyhlásila to v piatok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Maďarsko, ktoré patrí do európskej schengenskej zóny bez hraničných kontrol, stavia 3,5 metra vysoký plot popri svojej 175-kilometrovej hranici so Srbskom. Tento tvrdý postoj je podľa maďarského pravicového premiéra Viktora Orbána nutný, aby zabránil "hrozbe voči európskej bezpečnosti, prosperite a identite".
IOM informovala, že trasou cez Grécko, Macedónsko a Srbsko príde denne do Maďarska až 3000 ľudí.
"Náš názor na výstavbu plota je, že pre pašerákov to znamená niečo ako finančný príspevok za okľuku. Ak vytvoríte zátarasu, jednoducho budú od ľudí, ktorých pašujú, pýtať viac peňazí na obchádzku okolo zátarasy," povedal podľa tlačovej agentúry Reuters hovorca IOM Joel Millman na brífingu OSN vo švajčiarskej Ženeve.
"Krajiny to robia neustále: zavďačujú sa domácim voličom - pôsobí to rozhodne, činorodo, akoby politici brali vážne obavy ľudí z toho, že migrantov je príliš veľa. Tak teda stavajú múr. Máme s tým skúsenosť dlhú niekoľko desaťročí a dokazujúcu, že múr problém nevyrieši, ako si to oni myslia," vysvetlil hovorca IOM.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu