PEKING. V autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny odsúdili na väzenské tresty 45 osôb usvedčených z obvinení súvisiacich s terorizmom.
Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na čínske štátne médiá.
Ovplyvnení extrémizmom
Súd v meste Karamaj odsúdil dvoch obžalovaných na doživotný trest odňatia slobody za pomoc pri nelegálnom prekračovaní hraníc približne 305 ľuďom v období od decembra 2013 do júna 2014, za čo údajne dostali províziu v prepočte asi 890 eur na osobu.
Okrem týchto dvoch prevádzačov súdy v oblasti Sin-ťiang odsúdili ďalších 43 osôb, a to na tresty väzenia v dĺžke 4 až 15 rokov.
Osoby, ktoré sa pokúšali prostredníctvom odsúdených prevádzačov utiecť do zahraničia, boli údajne ovplyvnené náboženským extrémizmom a plánovali sa pripojiť k radikálnym džihádistom.
Najmenej osem z nich pritom patrilo k moslimskej menšine turkických Ujgurov. Ich obhajcovia uviedli, že Ujguri sa snažia z krajiny utiecť z dôvodu rozsiahlych represií.
Útlak Ujgurov
Ujgurská autonómna oblasť Sin-ťiang bola v uplynulých troch rokov dejiskom početných útokov, pri ktorých zahynulo niekoľko stoviek ľudí.
Ujgurské etnikum sa dlhodobo sťažuje na hospodársky, politický a kultúrny útlak zo strany čínskych úradov.
Čínska vláda ujgurské militantné skupiny obviňuje zo separatistických snáh a terorizmu. N
edávno sa dostala pod paľbu kritiky po tom, ako na verejnosť prenikli zábery, na ktorých sú Ujguri eskortovaní nazad do krajiny v putách a kapucniach prehodených cez hlavu po neúspešnom pokuse utiecť do Thajska.