SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

V dodávke pri slovenských hraniciach sa udusili desiatky utečencov

Dodávku s polepom slovenskej spoločnosti Hyza zaregistroval Rumun v maďarskom Kecskeméte.

Auto, v ktorom sa našli telá utečencov, už nepatrilo spoločnosti HYZA.Auto, v ktorom sa našli telá utečencov, už nepatrilo spoločnosti HYZA. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
 • V dodávke pri Parndorfe sa udusilo dvadsať až päťdesiat utečencov
 • Vozidlo malo polep slovenskej hydinárskej spoločnosti Hyza
 • Auto patrilo Hyze, ale spoločnosť ho predala
 • Podľa maďarských médií ho zaregistroval Rumun v Kecskeméte
 • Prevádzači sú na úteku, pátra po nich rakúska aj maďarská polícia
 • Nákladiak z diaľnice odtiahli do Nickelsdorfu
 • Presný počet oznámi rakúska polícia v piatok ráno
 • Rumunsko účasť svojho občana na tragédii zatiaľ odmieta

VIEDEŇ, BRATISLAVA. Na rakúskej diaľnici A4 neďaleko slovenských hraníc sa udusili zrejme až desiatky utečencov. Polícia presný počet nepozná, hovorí sa o dvadsiatich až päťdesiatich obetiach. S najväčšou pravdepodobnosťou sa udusili.

Odstavené približne 7,5-tonové chladiarenské vozidlo stálo v odstavnom pruhu na úseku diaľnice pri obci Parndorf na území Burgenlandu, približne 20 kilometrov juhozápadne od Bratislavy. Diaľnica A4 tvorí hlavné cestné spojenie medzi Viedňou a Maďarskom, odkiaľ podľa rakúskych médií v poslednom období prúdia migranti do Rakúska vo veľkých počtoch.

Nákladné auto malo na sebe logo spoločnosti HYZA a slovenské nápisy, ale podľa maďarských médií ho zaregistroval občan Rumunska v maďarskom Kecskeméte.

"Potvrdzujem, že auto malo síce slovenské nápisy, ale maďarskú štátnu poznávaciu značku. V aute nebol žiaden vodič, bolo otvorené a o prevádzačoch nie je zatiaľ nič známe. Nákladné auto naďalej skúmajú experti a nie je zatiaľ možné presne určiť, koľko sa v ňom nachádzalo obetí," informoval TASR hovorca Krajinského policajného riaditeľstva v Burgenlande Gerald Pangl.

Predané spoločnosti MasterMobilKer

Auto bolo zo Slovenska predané maďarskej spoločnosti MasterMobilKer, uviedla večer agentúra MTI odvolávajúc sa na informácie topoľčianskeho centra spoločnosti Hyza.

Podľa informácií MTI získaných z Topoľčian vozidlo od spoločnosti Hyza najskôr kúpil slovenský podnik, ktorý ho ale ďalej predal do Maďarska firme MasterMobilKer, pričom nesplnil svoju povinnosť odstrániť z neho reklamné nápisy.

Agentúra dodala, že podľa údajov servera Ceginfo.hu, na ktorej sú zverejnené údaje spoločností, MasterMobilKer založili v roku 2011.

Hlavnými činnosťami tejto firmy sú obchodovanie s vozidlami, veľkoobchod s drevom, so stavebninami či sanitárnym tovarom, oprava a údržba vozidiel, ale aj gastronomické služby.

Majiteľom firmy je občan Maďarska, ktorého bydlisko je uvedené v osade pri Kecskeméte. Od mája 2015 je vo firme konateľom Ukrajinec s bydliskom na Ukrajine a poverenou osobou oprávnenou na preberanie písomností je občan Maďarska s bydliskom v Petöszállási.

Viac informácií v piatok

Rakúska polícia má už vďaka pomoci kolegov zo susedných krajín prvé informácie o možnej totožnosti desiatok mŕtvych.

Na mimoriadnej tlačovej konferencii v Eisenstadte o tom hovoril riaditeľ burgenlandskej krajinskej polície Hans Peter Doskozil.

Podľa jeho slov sa podarilo zistiť, že vozidlo odišlo z Budapešti, respektíve jej okolia v stredu v skorých ranných hodinách a do Rakúska sa dostalo v nočných hodinách cez cestný hraničný priechod Hegyeshalom-Nickelsdorf (neďaleko Bratislavy).

Vozidlo s mŕtvymi utečencami odtiahli medzičasom na niekdajšie pracovisko veterinárov v Nickelsdorfe, kde sú dané predpoklady pre postupné vyloženie obetí. Tento proces by mal byť ukončený do piatka, následne telá prepravia na súdnu medicínu vo Viedni.

Doterajšie poznatky z obhliadky nešťastníkov naznačujú, že by mohli byť už jeden a pol až dva dni po smrti. Mnohé hovorí pre to, že pri prekračovaní štátnej hranice boli už mŕtvi.

Všetko to však upresnia až súdni lekári a špecialisti z ďalších odborov. V súčasných klimatických podmienkach to však nebude jednoduché, pripustil policajný predstaviteľ.

"Vzhľadom na situáciu nemôžeme vylúčiť, že medzi mŕtvymi sú aj deti a ženy,“ povedal podľa Kronen Zeitung Doskozil.

Prečo ich nikto nekontroloval?

Na otázky, ako je možné, že vozidlo v čase, keď sa zvýšili bezpečnostné opatrenia v súvislosti s vlnou utečencov, nikto nekontroloval, Doskozil pripomenul, že cez spomínaný úsek diaľnice, spájajúcej rakúsku a maďarskú metropolu, prechádza denne 5000 nákladných vozidiel a ich detailná kontrola by znamenala vyvolanie kolapsu cestnej dopravy v danom regióne.

Vodič automobilu je podľa ORF na úteku a rakúska polícia po ňom pátra v spolupráci s maďarskými orgánmi.

Na mieste tragédie bolo približne desať policajných áut a dvaja experti v ochranných bielych oblekoch i množstvo novinárov. Diaľnica A4 bola v oboch smeroch prejazdná, ale tvorili sa tam niekoľkokilometrové kolóny.

Temný deň pre Rakúsko

Podozrivé vozidlo si vo štvrtok pred obedom všimli zamestnanci diaľničnej správy, ktorí kontaktovali políciu. Tá zistila, že v nákladnom vozidle sa nachádzajú telá pravdepodobne nelegálnych migrantov.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová v súvislosti s tragédiou zvolala tlačovú konferenciu, kde prípad označila za "čierny deň" pre svoju krajinu. Prevádzači, ktorí čosi podobné dopustili, patria podľa nej za mreže.

"Prípad vyšetruje okrem Krajinského policajného riaditeľstva v súčinnosti s Spolkovým kriminálnym úradom vo Viedni. Takýto tragický prípad, kedy zahynulo až také veľké množstvo migrantov, sa v Rakúsku nestal, aspoň ja taký prípad neevidujem," povedala pre TASR hovorkyňa Krajinského policajného riaditeľstva v Burgenlande Alexandra Hareterová.

Ľudia kladú sviečky pred policajnou stanicou v rakúskom Eisenstadte. FOTO: TASR/AP

Dodávku registroval občan Rumunska

Nákladné auto zaregistroval občan Rumunska v maďarskom Kecskeméte. Napísal to spravodajský server Hvg.hu s odvolaním sa na údaje maďarskej polície.

Táto skutočnosť potvrdzuje úvahy, že na rakúskej diaľnici A4 pri Parndorfe našli obete organizovaného prevádzačstva, povedal v Budapešti minister riadiaci úrad vlády János Lázár. Ako dodal, rakúske orgány sa už v tejto záležitosti spojili s maďarskými partnermi.

Chladiarenské vozidlo malo síce polep slovenskej hydinárskej spoločnosti Hyza, ktorá patrí do koncernu Agrofert miliardára Andreja Babiša, no podľa informácií slovenského ministerstva vnútra malo maďarské evidenčné čísla.

„S najväčšou pravdepodobnosťou ide o vozidlo, ktoré v minulosti patrilo spoločnosti Hyza, ale predali sme ho,“ povedal SME hovorca koncernu Agrofert Karel Hanzelka.

Hyza má momentálne šesť dodávok rovnakého typu, ako je tá, v ktorej sa udusili utečenci. „Podľa údajov zo satelitného sledovania sú všetky na Slovensku, Hyza ani do Rakúska nevozí,“ dodal Hanzelka.

„Je pravdepodobné, že nový majiteľ to vozidlo neprelepil,“ doplnil.

"Pri objasňovaní tejto smutnej udalosti je slovenská polícia, samozrejme, pripravená v prípade potreby poskytnúť rakúskym kolegom súčinnosť a spoluprácu," uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

Kriminalisti sa už kontaktovali s partnermi v susedných krajinách a potvrdili aj pre rakúske médiá známe fakty o predaji inkriminovaného automobilu zrejme tretej strane s tým, že na ňom zostalo označenie pôvodného vlastníka a pribudlo maďarské evidenčné číslo.

Podľa zdrojov z prokuratúry sa vyšetrovanie rozbehlo viacerými smermi, pričom siaha od prevádzačstva cez všeobecné ohrozenie až po viacnásobnú vraždu.

Rumunsko účasť svojho občana zatiaľ popiera

Rumunská tlačová agentúra Agerpress priniesla však stanovisko tamojšieho rezortu zahraničných vecí, podľa ktorého doterajšie informácie, ktoré majú k dispozícii v Bukurešti, naznačujú, že žiadny rumunský občan nie je zapletený do tohto prípadu.

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí súčasne poprelo informáciu oficiálnych maďarských zdrojov, podľa ktorých muž, ktorý registroval chladiarenské vozidlo kedysi patriace slovenskej firme v maďarskom Kecskeméte, bol Rumun.

Rakúska polícia prisľúbila na podvečernej mimoriadnej tlačovej konferencii, že viac informácií o doterajších poznatkoch dúfa poskytnúť na ďalšej tlačovej konferencii, ktorá sa uskutoční v piatok predpoludním.

Stanovisko spoločnosti HYZA

"Úvodom vyjadrujeme hlbokú ľútosť nad tragédiou, ktorá sa odohrala v Rakúsku medzi obcami Parndorf a Neusiedl am See. Naša spoločnosť ani jej zamestnanci nemajú s uvedenou tragédiou nič spoločné. Všetky vozidlá spoločnosti HYZA a.s. sú monitorované GPS systémom a sú na území Slovenskej republiky. Auto s maďarskými ŠPZkami použité na trestnú činnosť bolo vyradené z majetku spoločnosti a následne odpredané v rokoch 2013-2014, kedy bolo odpredaných ďalších 20 áut siedmim súkromným spoločnostiam v rámci Slovenskej republiky. Nový vlastník neodstránil branding spoločnosti na vozidle a auto ďalej predal do Maďarska spoločnosti MASTERMOBIKER KFT. Naďalej aktívne spolupracujeme s políciou Slovenskej republiky. Je nám veľmi ľúto tragédie ktorá sa stala a vyjadrujeme hlbokú sústrasť rodinám obetí.“

Zhrození politici

Rakúsky kancelár Werner Faymann a nemecká kancelárka Angela Merkelová sú podľa vlastných slov zhrození nálezom niekoľkých desiatok mŕtvych utečencov v nákladnom vozidle na rakúskej diaľnici A4.

"Všetci sme touto hroznou správou otrasení," povedala Merkelová popri konferencii o západnom Balkáne, ktorá sa dnes koná vo Viedni. "Boli to ľudia, ktorí boli na ceste, aby hľadali väčšiu bezpečnosť a ochranu, a pritom museli zomrieť takou tragickou smrťou," citovala ju tlačová agentúra DPA.

"Znova to ukazuje, že proti prevádzačstvu sa musí bojovať," povedal Faymann.

Rakúsky prezident Heinz Fischer na konferencii o západnom Balkáne, ktorej dominuje téma prílevu migrantov do Európy, vyzval zúčastnených predsedov vlád a ministrov na minútu ticha po "šokujúcej udalosti", informovala agentúra APA.

Tragédia podľa Merkelovej zdôraznila Európe potrebu riešiť migračné problémy rýchlo a v európskom duchu solidárnosti. Európska únia je zaviazaná zasadzovať sa za mier v krajinách, v ktorých panuje vojna, a musí pomáhať ľuďom, ktorých život je ohrozený a ktorí sú v bezvýchodiskovej situácii. "Európa ako bohatý kontinent je podľa môjho pevného presvedčenia schopná zvládnuť to," dodala kancelárka.

Tragédia pobúrila a šokovala aj slovenského premiéra Roberta Fica (Smer).

"Táto smutná udalosť dokazuje neľudskosť pašerákov a prevádzačov, ktorí sa priživujú na preprave zúfalých utečencov a neváhajú v záujme zisku obetovať ich životy," uviedol vo svojom vyhlásení.

Aj tento prípad podľa neho poukazuje na naliehavosť a potrebu riešiť komplexne a systematicky problém migrácie, vrátane rozhodného a účinného postupu tak proti pašerákom, ako aj pri odstraňovaní pôvodu a príčin migrácie tam, kde vzniká.

tasr

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 3. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 6. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 1. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 2. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 3. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 4. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 5. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 6. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 7. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 132
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 080
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 262
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 190
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 965
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 608
 7. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 261
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 402
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 133
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 551
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vedia koho vypočuť, ale nedá sa to.


9 h

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Nemecko volilo nástupcu Merkelovej.


a 3 ďalší 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu