BEJRÚT. Protivládna demonštrácia pri úrade vlády v libanonskom Bejrúte v noci na stredu opäť prerástla do potýčok medzi jej účastníkmi a políciou.
Zranené boli pri tom desiatky ľudí. Ďalších najmenej 40 účastníkov protestu polícia zatkla.
Podľa spravodajskej rozhlasovej stanice RFI sa na akcii zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Spočiatku mala pokojný priebeh, neskôr však došlo k násilnostiam.
Prečítajte si tiež:
Po násilných protestoch hliadkujú v Bejrúte libanonskí vojaci
Spor o skládku odpadu Zásahové jednotky polície použili na rozohnanie davu slzotvorný plyn, gumené projektily a vodné delá, ako aj obušky.
Organizátori protestnej akcie z ľavicovej mládežníckej organizácie neskôr pred novinármi vyhlásili, že incidenty vyvolali provokatéri, ktorí sa zamiešali medzi demonštrantov.
Polícia neskôr v blízkosti dejiska demonštrácie zatýkala všetky osoby, ktoré mali na sebe akékoľvek atribúty mládežníckeho hnutia.
Časť aktivistov sa v stredu zhromaždila pred policajnými stanicami, kde zadržiavajú ich druhov, a žiadajú ich prepustenie na slobodu.
Príčinou najnovšej vlny demonštrácií v Bejrúte je spor o hlavnú skládku odpadu pre mesto a okolie, ktorá sa nachádza v horskom mestečku Náama, ležiacom juhovýchodne od metropoly.
Tú v júli uzavreli a odvtedy z hlavného mesta neodvážajú odpadky.
K tomuto problému sa však "nabalila" aj veľká nespokojnosť Libanončanov s činnosťou vlády, korupciou a nedostatočnými službami, keď musia zápasiť s odstávkami vody a elektrickej energie.
Občania sa sťažujú aj na nízku mieru bezpečnosti v krajine. Z týchto dôvodov žiadajú demisiu kabinetu.
"The brutality against the peaceful protesters in Beirut is not new for the Arab world" http://t.co/xVQV8dG2WF pic.twitter.com/HTwbSjaTi8
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) 26. Srpen 2015 Riešenie nenašli Situáciu pri riešení najnovšej krízy komplikuje aj to, že politický systém v krajine je de facto nefunkčný: Libanon od vlani nemá prezidenta, pretože parlament ho doteraz nebol schopný zvoliť.
Ako informovala agentúra AP, libanonská vláda na svojom rokovaní v noci na stredu opäť nedokázala nájsť riešenie problému s odvozom odpadu.
Vláda v stredu ráno - po piatich hodinách rokovania - oznámila, že ruší výberové konanie pre spoločnosti na odvoz odpadkov, ktoré vyhlásila len v utorok.
Celú záležitosť teraz prevezme ministerská komisia, čo podľa pozorovateľov vyvolá ďalšiu vlnu hnevu obyvateľov Libanonu, kde sú ulice mnohých miest a obcí už týždne plné komunálneho odpadu, ktorý nikto neodváža.
V očakávaní riešenia od vlády miestne úrady sa rozhodli vyvážať odpadky na nezastavané pozemky, do suchých korýt riek i do údolí.
Búrlivé nepokoje Libanonské médiá uviedli, že ak sa aj konečne nájde riešenie ohľadom skládky, potrvá najmenej pol roka, kým sa podarí nájsť vhodné miesto a prispôsobiť ho pre potreby skládky a zlikvidovať spomínané improvizované skládky a roztriediť odpad.
Najbúrlivejšie nepokoje sa v Bejrúte odohrali počas uplynulého víkendu, keď v nich bolo podľa štatistiky ministerstva vnútra zranených najmenej 99 policajtov.
Podľa Červeného kríža zranených bolo 340 ľudí, pričom jeden zraneniam podľahol.
Libanonský minister vnútra Núhad Mašnúk v pondelok priznal, že polícia prekročila svoje právomoci, keď proti pokojným demonštrantom použila donucovacie prostriedky.