BUDAPEŠŤ. Maďarská polícia zasiahla v stredu slzotvorným plynom proti ilegálnym migrantom zo Sýrie v zbernom tábore v Röszke.
Podľa regionálneho servera Delmagyar.hu zhruba dvesto migrantov odmietlo poskytnúť odtlačky prstov a chcelo opustiť tábor po tom, čo sa medzi nimi rozšírila správa, že Nemecko prijme vo väčšom počte utečencov zo Sýrie.
K táboru nasadili stovky policajtov, ktorí v silnom daždi postavili kordón a vstup do tohto zariadenia zablokovali autobusmi.
Policajti zavolali tlmočníka, ktorý pomocou amplióna hovoril k migrantom. Novinárov poslali od plota tábora preč.
K vzbure došlo zrejme preto, že mnohí z migrantov sa rozhodli okamžite odísť do Nemecka. Zásah slzotvorným plynom potvrdil serveru hovorca polície Čongrádskej župy Szabolcs Szenti.
Rekordný počet ľudí
Už v utorok prekročilo srbsko-maďarské hranice na juhu Čongrádskej župy rekordných 2230 migrantov; medzi nimi 555 detí.
Najviac ich zadržala polícia v spolupráci s občianskou strážou práve v okolí Röszke. Väčšina migrantov tvrdila, že sú občanmi Sýrie, Afganistanu a Pakistanu.
Rekordný počet migrantov je zrejme výsledkom toho, že k maďarským hraniciam teraz dorazila vlna, ktorú minulý týždeň zdržali v Macedónsku pri hraniciach s Gréckom.
Po zmene postoja macedónskych orgánov týchto cudzincov v nedeľu vlakmi a autobusmi odviezli k srbským hraniciam.
Orbán zvažuje vojsko
Maďarská vláda zvažuje možnosť, že na udržanie kontroly nad prichádzajúcou masou migrantov nasadí vojsko, napísal v stredu denník Napi Gazdaság.
Doplnenie ochrany hraníc príslušníkmi armády bolo podľa denníka témou mimoriadnej schôdze kabinetu pre národnú bezpečnosť, ktorú v utorok večer zvolal v Budapešti predseda vlády Viktor Orbán.
Účastníci schôdzky hovorili o tom, aké splnomocnenie je potrebné k takémuto kroku. Jednou z možností legalizácie nasadenia vojska na ochranu hraníc je úprava ústavy; druhou alternatívou je novelizovanie zákona o obrane.
Je však ale možné, že bude stačiť parlamentné uznesenie, píše denník. Ochrana hraníc by tak spočívala na troch pilieroch - na zátarasách, na pohraničnej polícii, ktorá migrantov na maďarskom území zadrží, a na vojsku.
Návrh novely ústavy, ktorá by umožňovala "bez právnej neistoty" nasadiť na ochranu hraníc armádu, predloží vo štvrtok ultrapravicová opozičná strana Jobbik Oznámil to predseda Jobbiku Gábor Vona.
"Maďarsko musí jednoznačne deklarovať, že ilegálnych migrantov nepustí cez svoje hranice a vráti ich bez akéhokoľvek výberu," povedal Vona, ktorého citovala agentúra MTI.

Na hraniciach pribudnú policajti
Okrem toho bude od 1. septembra zriadených v rámci maďarskej pohotovostnej jednotky šesť útvarov na ochranu hraníc s celkovým počtom 2016 príslušníkov, oznámil v stredu v Budapešti šéf maďarskej polície Károly Papp.
Podľa agentúry MTI Papp zdôraznil, že policajti nemajú a ani nebudú mať vydaný rozkaz strieľať na ilegálnych migrantov. Budú však môcť použiť donucovacie prostriedky dané zákonom, dodal.
Príslušníkmi pohraničných útvarov bude aj 876 absolventov strednej policajnej školy, ktorí sú zatiaľ v skúšobnej lehote.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu