JERUZALEM. Stovky afrických migrantov začali v utorok prepúšťať zo zadržiavacieho centra v Negevskej púšti na juhu Izraela. Na slobodu sa dostali vďaka verdiktu izraelského Najvyššieho súdu, uviedla agentúra AP.
Celkovo majú z detenčného zariadenia Holot v utorok a v stredu prepustiť takmer 1200 migrantov, ďalších približne 500 ich tam ostane.
Prečítajte si tiež:
Kadiaľ prichádzajú migranti?
Dočasný pobyt v Izraeli Prepusteným migrantom priznali právo na dočasný pobyt v Izraeli a dali im malé prídely potravín, vody a liekov. V súlade so stanovenými podmienkami majú zakázané odísť do Tel Avivu alebo do červenomorského letoviska Ejlat.
Izraelský Najvyšší súd 11. augusta nariadil okamžité prepustenie všetkých utečencov, ktorých v Holote zadržiavajú viac než rok. Pätnásťdňová lehota stanovená súdom na vykonanie rozhodnutia uplynie v stredu.
Súd potvrdil platnosť kontroverzného zákona umožňujúceho dlhodobé zadržiavanie migrantov bez vznesenia obvinení.
Dospel však k záveru, že doterajšia 20-mesačná zaisťovacia lehota je príliš dlhá a odporuje izraelskej ústave. Maximálny čas zadržiavania súd stanovil na 12 mesiacov.
"We don't know where to go." Israel releases hundreds of migrants from desert facility http://t.co/ybS0t0mDbd pic.twitter.com/ZsnJmvWkAV
— Agence France-Presse (@AFP) 25. Srpen 2015 Ekonomickí migranti V Holote, ležiacom v odľahlej oblasti Negevskej púšte, sa uplatňuje čiastočne uzavretý režim. Migranti z neho môžu odchádzať, musia sa tam však niekoľkokrát denne hlásiť a vracať sa tam na noc.
V dôsledku toho je takmer nemožné, aby cestovali do vzdialenejších oblastí a našli si prácu.
V Izraeli sa momentálne nachádza asi 50.000 afrických migrantov, prevažne z Eritrey a Sudánu, ktorí žiadajú o štatút utečencov. Podľa izraelských úradov však ide o ekonomických migrantov hľadajúcich prácu.
Israel starts to release asylum-seekers held for more than a year in desert detention centre http://t.co/6iHbIphPlZ pic.twitter.com/5TqTAQHMBz
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) 25. Srpen 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu