UNHCR plánuje v pohraničných oblastiach vybudovať viac prijímacích centier pre utečencov. Prílev migrantov sa v nadchádzajúcich mesiacoch nezastaví.
ŽENEVA. Expert OSN na ľudské práva vyhlásil, že ploty, slzotvorný plyn, ba ani nedostatok jedla, vody či prístrešia nie sú tým, čo príval migrantov do Európy zastaví.
Európsku úniu zároveň vyzval na účinnejšie kroky pri riešení utečeneckej krízy. Citovala ho agentúra AP.
Osobitný spravodajca OSN pre práva utečencov Francois Crépeau povedal, že členské štáty Európskej únie by sa namiesto uzatvárania hraníc mali zaoberať ich kontrolou a zbaviť sa proti-utečeneckých nálad. Mali by sa tiež postarať o to, aby sa migranti i žiadatelia o azyl ľahko integrovali do spoločnosti a našli si prácu.
"Nepredstierajme, že to, čo robí EÚ a jej členské štáty, funguje. Migrácia neustane," vyhlásil Crépeau.
S prílevom migrantov v súčasnosti zápasí mnoho európskych krajín. Crépeau v tejto súvislosti apeloval na predstaviteľov EÚ, aby spravili viac aj v rámci boja proti pašerákom ľudí a vytvorili tiež dôkladný program presídlenia migrantov utekajúcich do Európy pred násilím a perzekúciou z krajín ako sú Eritrea či Sýria.
FOTO: TASR/AP
Problém v najbližšej dobe nezmizne Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov tiež vyzval európske štáty, aby sa spoločne angažovali v riešení prebiehajúcej migračnej krízy.
UNHCR vo svojom vyhlásení upozorňuje, že je nutné vyčleniť viac kapacít na bezpečný presun migrantov počas ich cesty do iných častí Európy. Úrad súčasne oznámil, že v pohraničných oblastiach plánuje vybudovať viac prijímacích centier pre utečencov.
UNHCR súčasne kritizoval vládu v gréckych Aténach, že zlyhala pri registrácii migrantov pred ich vstupom na územie Macedónska.
Podľa riaditeľa európskej sekcie UNHCR Vincenta Cochotela ostatné členské štáty Európskej únie musia zintenzívniť svoju pomoc. Upozornil, že problém "v najbližšej dobe nezmizne" a zdôraznil, že "postihuje celú Európu."
Prečítajte si tiež:
Balkán sa zbavuje migrantov. Posiela ich k hranici s Úniou
Milióny pre utečencov V júli EÚ poskytla Macedónsku viac ako 90.000 eur ako humanitárnu pomoc na pokrytie základných potrieb migrantov prichádzajúcich do tejto krajiny. Grécko, ktoré je v súčasnej kríze s migrantmi spolu s Talianskom pod najväčším tlakom, by malo do roku 2020 zo špeciálneho fondu EÚ, určeného na riešenie problémov spojených s azylantmi, migrantmi a integráciou, dostať takmer 260 miliónov eur.
Ďalších 166 miliónov eur by Grécko malo získať z fondu z EÚ na posilnenie kontroly svojich hraníc.
Členské štáty EÚ doteraz nesplnili sľub, že v rámci EÚ ubytujú 60.000 žiadateľov o azyl, keďže naďalej pretrvávajú spory ohľadom kvót.
Okrem poskytnutia pomoci pri zvládaní náporu migrantov šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová zdôrazňuje potrebu riešiť základné príčiny migrácie, ktorými sú napríklad konflikt v Sýrii, nepokoje v Afganistane a niektorých častiach Afriky, či neschopnosť vytvoriť vládu národnej jednoty v Líbyi.
We expect 3,000 people a day will continue to cross from Greece to FYRMacedonia in next days #refugees @melissarfleming
— UNHCRNews (@RefugeesMedia) 25. Srpen 2015 Príliv sa nezastaví UNHCR tiež očakáva, že v priebehu nadchádzajúcich mesiacov príde denne do Macedónska až tritisíc migrantov prevažne zo Sýrie.
"Prílev migrantov sa v nadchádzajúcich mesiacoch nezastaví," vyhlásila hovorkyňa UNHCR Melissa Flemingová.
Dodala, že pretrvávajúce konflikty v Iraku a Sýrii len zhoršujú podmienky pre sýrskych utečencov v Turecku, Jordánsku či Libanone.
Flemingová počas novinárskeho brífingu v Ženeve vyhlásila, že 28 členských štátov EÚ musí zaistiť dostatočne "férové rozloženie" žiadateľov o azyl. "Veríme, že ak sa podniknú vhodné opatrenia, Európa túto situáciu zvládne," citovala ju agentúra Reuters.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
We do not see an improvement in Syria/Iraq. Until we do we can expect #refugee movements to continue. Our @melissarfleming briefs Gva media
— UNHCRNews (@RefugeesMedia) 25. Srpen 2015