KÁBUL. Najmenej dvanásť obetí na životoch a 66 zranených si v sobotu vyžiadal samovražedný atentát, ktorý sa odohral v afganskej metropole Kábul. Informoval o tom hovorca ministerstva zdravotníctva.
Podľa neho terčom útoku spáchaného pomocou auta naloženého výbušninami bol konvoj s cudzincami. Väčšina obetí sú však civilisti, spresnili nemocničné zdroje v Kábule. Podľa afganského ministerstva zahraničných vecí je medzi obeťami aj najmenej jeden cudzinec.
Medzi obeťami sú aj Američania Severoatlantická aliancia oznámila, že medzi obeťami samovražedného atentátu v afganskej metropole Kábul sú traja americkí dodávatelia medzinárodných síl. Jeden z Američanov zahynul priamo pri explózii, druhí dvaja utrpeli zranenia, ktorým neskôr podľahli, informovala tlačová agentúra AP.
Explózia zničila najmenej jedno obrnené vozidlo z konvoja.
K útoku došlo v blízkosti súkromnej nemocnice Šinozada v čase, kedy práve skončilo vyučovanie a deti opúšťali školy. Podľa vyjadrenia ministerstva vnútra útok zničil najmenej desať civilných áut zaparkovaných pri chodníku či idúcich po ulici.
Taliban popiera účasť na útoku Taliban poprel, že by stál za útokom vo štvrti plnej obchodov, škôl a zdravotníckych zariadení. Militanti v uplynulých týždňoch čoraz viac útočili v Kábule a často sa nehlásili k útokom, pri ktorých zahynulo veľa civilistov.
V afganskej metropole došlo v posledných týždňoch k viacerým útokom na cudzincov a vládne ciele, ktoré prehĺbili obavy v súvislosti s tým, či sú afganské sily schopné zaistiť bezpečnosť v krajine po odchode väčšiny zahraničných vojakov koncom roku 2014.
Počet bombových útokov v Kábule vzrástol po tom, ako vláda i fundamentalistické hnutie Taliban v júli potvrdili smrť vodcu islamistov mullu Umara, ku ktorej došlo pred vyše dvoma rokmi. Niektorí analytici tvrdia, že povstalci sa bombovými útokmi snažia dokázať, že ešte stále sú akcieschopní.
V médiách kolovali informácie o smrti vodcu už niekoľko týždňov. Informácie, ktoré mala k dispozícii vláda, potvrdili aj zdroje z Talibanu, ktoré spresnili, že mulla Umar zomrel pred dvoma rokmi a štyrmi mesiacmi na tuberkulózu a bol pochovaný na afganskej strane hranice. Podľa iných informácii ho však pred dvoma rokmi zabili jeho vlastní ľudia z odštiepenej bunky Talibanu.
Prvé správy o smrti mullu Umara sa objavili ešte v roku 2011, teroristi ich však označili za šírenie propagandy zo strany Američanov, ktorým sa podarilo nabúrať do informačných systémov radikálov.
A car bomb in #Kabul has killed 10 and wounded 60, according to the Afghan Health Ministry. pic.twitter.com/Niu3TRUcHI
— euronews (@euronews) August 22, 2015