Berlín 29. januára (TASR) - Rozhodnutie o prípadnom útoku na Irak musí zostať na OSN. Vyhlásil to dnes nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer po tom, čo si americký prezident George W. Bush v noci nadnes v správe o stave Únie opäť vyhradil právo zaútočiť na Irak aj bez súhlasu OSN.
K otázke Iraku sa dnes vyjadril aj nemecký prezident Johannes Rau, ktorý vystríhal Washington pred jednostrannou vojenskou akciou. Vyhlásenia nemeckých predstaviteľov potvrdili postoj Berlína k prípadnému USA vedenému útoku na Irak, ktorý je opatrný až odmietavý a spočíva v hľadaní mierového riešenie cez OSN.
Po Bushovej 45-minútovej správe pred Kongresom, v ktorej zopakoval, že Irak je podľa neho vážnou bezpečnostnou hrozbou, sa nezmenil ani postoj Francúzska a Ruska k irackej kríze. Obe krajiny v tejto chvíli presadzujú diplomatické riešenie situácie.
V reakcii na Bushov prejav dnes francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin vyjadril potešenie nad tým, že Bush požiadal o stretnutie Bezpečnostnej rady OSN 5. februára, kde má šéf americkej diplomacie Colin Powell predložiť spravodajské informácie o irackých zbraniach hromadného ničenia. Francúzsko je aj naďalej za USA vedený útok na Irak len v prípade, že ho schváli OSN.
Bushov sľub poskytnúť OSN spravodajské informácie dnes ocenilo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa ministerstva Moskva nevidí pádny dôvod na použitie vojenskej sily pre vyriešenie situácie okolo Iraku, keďže sa nevyčerpali všetky diplomatické možnosti, a chce tiež viac času pre misiu inšpektorov OSN v Iraku.
Téma Iraku bude zrejme dominovať aj počas februárových návštev prezidenta Vladimira Putina vo Francúzsku a Nemecku. Návšteva Berlína je dôležitá aj z toho dôvodu, že 1. januára sa Nemecko stalo jedným z nestálych členov BR OSN, kde Francúzsko a Rusko majú stále členstvo. Všetky tri krajiny patria medzi najtvrdších kritikov prípadnej Američanmi vedenej vojny proti Iraku.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana vyhlásil, že OSN musí zostať kľúčovou pôdou pre riešenie irackej krízy. Solana sa domnieva, že je príliš skoro hovoriť, či bude treba schváliť ďalšiu rezolúciu OSN, ak by malo dôjsť k útoku na Irak.
Oficiálne zatiaľ na Bushovu správu nereagovala Čína - stály člen BR s právom veta -, ani najbližší spojenec USA v otázke Iraku - Británia.
Bush v prejave pred Kongresom vyhlásil, že iracký prezident Saddám Husajn za ostatné tri mesiace "preukázal totálne pohŕdanie Spojenými národmi a svetovou mienkou" a "neodzbrojuje, ale klame". Prezident USA s odvolaním sa na spravodajské informácie obvinil Irak z podpory a kontaktov na teroristov, vrátane členov siete al-Káida.