Vodiči Uberu - zlodeji aj únoscovia
Alternatívna taxislužba Uber dorazila na Slovensko pred týždňom. Okrem toho, že na prvotnú komunikáciu medzi zákazníkom a šoférom používa smartfónovú aplikáciu, sľubuje Slovákom to, čo všade vo svete, kde už funguje - nižšie ceny, bezhotovostnú platbu, ale aj previerky minulosti šoférov, ktoré majú zaručiť zákazníkovi bezpečnosť.
V Spojených štátoch však posledné spomenuté zlyháva. Žalobcovia z Kalifornie hovoria o tom, že firma Uber verejnosti dáva falošný pocit bezpečia a realita je pritom úplne iná. Previerky minulosti vodičov zaručiť podľa nich nevie - taxislužba sa podľa nich nie vždy dokáže dostať k záznamom starších ako sedem rokov. Medzi vodičmi sa podľa právnikov nachádza niekoľko ľudí s minulosťou kriminálnikov - zlodeji, únoscovia, dokonca aj vrah.
Prečítajte si viac na stránke Daily Telegraphu.
Viac policajtov kvôli migrantom
Počet utečencov, ktorých sa Česká republika chystá v najbližšej dobe prijať, nie je jediné číslo, ktoré sa v krajine zdvihlo. V súvislosti so zväčšovaním kapacít záchranných táborov sa navýši množstvo českých policajtov, ale aj peňazí, ktoré štát oddeľuje na opatrenia, ktoré zvýšená migračná vlna prinesie.
Nových policajtov majú v Česku pribudnúť tri stovky. Presná suma peňazí, ktorú minister financií Andrej Babiš pre zvyšujúci sa počet migrantov vyčlení, zatiaľ známa nie je. Podľa predbežného rozhovoru medzi ním a ministrom vnútra Milanom Chovancom by malo ísť o 1,1 miliardy, ktoré vláda na tento účel vyčlení.
Prečítajte si viac na stránke iDnes.cz.
Noční vlci na Kryme
Nie je to tak dávno, čo Slovensko privítalo ruskú motorkársku skupinu Noční vlci. Miesto, kde sa však v poslednej dobe vyskytujú zrejme najčastejšie, je Krym. Vladimír Putin tu skupine venoval pozemok, aby tu vybudovali park pre extrémne športy.
Putin však tiež Nočným vlkom ponúkol, aby tu v piatok v noci pripravili motorkársku show, ktorá má predstavovať úseky z druhej svetovej vojny. Nablýskané motorky, kaskadérske kúsky - isté je, že druhá svetová vojna ešte nikdy nevyzerala tak príťažlivo.
Prečítajte si viac na stránke Guardianu.
Deti virtuálneho New Yorku
Bratia Angulovci sú iní ako ostatní. Chlapci menom Mukunda a Narayana, ale aj ich päť ďalších súrodencov, nevyšli von zo svojho domu celých 14 rokov. Otec ich tu držal v čomsi, čo možno nazvať virtuálnou realitou. Šesť chlapcov a jedno dievča sa o tom, ako funguje svet, učilo z jeho filmovej zbierky.
“Existoval pre nás vonkajší svet, a potom svet v našom byte,” povedal 22-ročný Nalayana Angulo. “Nikdy sme nešli von v zime. Alebo na jeseň. Alebo na jar,” dodal jeho o rok mladší brat Mukunda.
Prečítajte si viac na stránke BBC.