Washington 29. januára (TASR) - Viacerí európski a svetoví spojenci i partneri USA dnes ocenili, že Washington sľúbil poskytnúť OSN nové spravodajské informácie o irackých zbraniach. Zároveň opäť potvrdili, že presadzujú riešenie irackej krízy v súlade s OSN a chcú viac času pre misiu zbrojných inšpektorov OSN v Iraku.
Vyjadrenia svetových politikov prišli po tom, čo americký prezident George W. Bush v noci nadnes v správe o stave Únie pred Kongresom zopakoval, že Irak je podľa neho vážnou bezpečnostnou hrozbou a Biely dom si vyhradzuje právo odzbrojiť Bagdad aj samostatne.
V reakcii na Bushovu správu francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin vyjadril potešenie nad tým, že Bush požiadal o stretnutie Bezpečnostnej rady OSN 5. februára, kde má šéf americkej diplomacie Colin Powell predložiť spravodajské informácie o irackých zbraniach hromadného ničenia.
"Preskúmame americké informácie a poskytneme naše vlastné," povedal de Villepin a dodal, že Francúzi ostatné týždne žiadali všetkých, čo majú kľúčové informácie, aby ich dodali zbrojným inšpektorom OSN v Iraku.
Zo slov ministra vyplýva, že Francúzsko je aj naďalej za Spojenými štátmi vedený útok na Irak len v prípade, že ho schváli OSN. Paríž tiež presadzuje predĺženie misie inšpektorov v Iraku, ktorí tam hľadajú známky zakázaných zbrojných programov.
Ruské ministerstvo dnes v komuniké zopakovalo svoj postoj, že Moskva nevidí pádny dôvod na použitie vojenskej sily pre vyriešenie situácie okolo Iraku, keďže sa nevyčerpali všetky diplomatické možnosti, a chce viac času pre misiu inšpektorov OSN v Iraku. Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov dnes vyhlásil, že treba urobiť všetko, aby sa vojna proti Bagdadu nekonala.
Moskva si vypočuje Bushom sľúbené informácie o irackých zbraniach, uviedlo ministerstvo deň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin povedal, že postoj Ruska voči Iraku sa môže pritvrdiť, ak Bagdad bude prekážať práci inšpektorov.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana ocenil Bushov sľub poskytnúť BR OSN informácie o irackých zbraniach, pričom OSN podľa neho musí zostať kľúčovou pôdou pre riešenie irackej krízy. Solana sa domnieva, že je príliš skoro hovoriť, či bude treba schváliť ďalšiu rezolúciu OSN, ak by malo dôjsť k útoku na Irak.
Aj jeden z najbližších spojencov USA, austrálsky premiér John Howard privítal, že USA poskytnú OSN viac spravodajských informácií. Podľa neho sa iracká otázka má riešiť na pôde OSN. Austrália už pre prípad útoku na Irak vyslala do Perzského zálivu komandá a prepravnú loď.
Nemecko, ktoré má k prípadnej vojenskej operácii proti Bagdadu opatrnejší až odmietavý postoj a presadzuje mierové riešenie prostredníctvom OSN, zatiaľ oficiálne na Bushovu správu nereagovalo. Nereagovala ani Čína - stály člen BR s právom veta, ani najbližší spojenec USA v otázke Iraku, Británia.