GEVGELIJA. Macedónsko vyhlásilo vo štvrtok stav núdze v severných aj južných pohraničných oblastiach a na hraniciach zároveň posilnilo bezpečnosť, čím zabránilo tisíckam migrantov vo vstupe na svoje územie. Informovala o tom agentúra AP.
Macedónska vláda do týchto oblastí nasadila vojakov, aby tak zastavila obrovský prílev migrantov. Tisícky utečencov teraz uviazli v "krajine nikoho" - na území medzi Macedónskom a Gréckom, neďaleko macedónskeho mesta Gevgelija, odkiaľ sa plánovali dostať vlakmi k srbskej hranici a následne do Maďarska, členskej krajiny Európskej únie.
Zvýši sa bezpečnosť "Očakávame, že zapojenie armády bude mať za následok dva želané javy - zvýši sa bezpečnosť našich občanov v dvoch regiónoch a pri zaobchádzaní s osobami žiadajúcimi o azyl bude zároveň možný komplexnejší prístup," uviedol hovorca macedónskeho ministerstva vnútra Ivo Kotevski, ktorého citovala agentúra Reuters.
Macedónsko sa v uplynulom období stalo hlavnou tranzitnou krajinou pre migrantov smerujúcich cez Grécko do bohatších krajín Európskej únie. Len v priebehu júla cez túto pomerne chudobnú balkánsku krajinu prešlo už takmer 39.000 migrantov, pochádzajúcich prevažne zo Sýrie.
Macedonia detains migrants from Greece at the border http://t.co/4LGzGI9KsH pic.twitter.com/K8D3a8HTIK
— New York Times World (@nytimesworld) August 20, 2015 Nemecko to nezvládne Až 40 percent utečencov prichádzajúcich do EÚ v súčasnosti prijíma Nemecko, dlhodobo však takýto nápor nedokáže zvládnuť. Vyhlásil to dnes tamojší minister vnútra Thomas de Maiziére, ktorého citovala agentúra DPA.
"Tento rok to musíme a dokážeme ustáť. Ale dlhodobo je 800.000 (utečencov) ročne pre krajinu s veľkosťou Nemecka priveľa," povedal de Maiziére pre televíziu ZDF deň po zverejnení prognózy, podľa ktorej Nemecko do konca tohto roka ráta s príchodom približne 800.000 žiadateľov o azyl. Rekordný počet zodpovedá jednému percentu súčasnej populácie Nemecka, čo minister vnútra v stredu zhodnotil ako "dramatický" vývoj.
Nemecké úrady posudzujú každú prijatú žiadosť o azyl a neúspešným žiadateľom pred vyhostením umožňujú podať proti rozhodnutiu odvolanie. Podľa DPA teraz De Maiziére zvyšuje nátlak na ostatné členské štáty EÚ, ktoré odmietajú prevziať časť utečencov a vzdorujú zavedeniu príslušných kvót. Presadzuje pritom urýchlenie deportácií migrantov z Balkánu, ktorí na udelenie azylu väčšinou nemajú nárok.
Čakajú veľké množstvo ľudí V Nemecku je situácia komplikovaná už dnes. Najmenej 11 ľudí a šesť príslušníkov polície utrpelo v noci na štvrtok zranenia pri potýčke medzi žiadateľmi o azyl v utečeneckom centre v meste Suhl v spolkovej krajine Durínsko. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na políciu.
Skupina asi 20 žiadateľov o azyl zaútočila na ďalšieho obyvateľa centra - 25-ročného Afganca - po tom, ako z Koránu vytrhol niekoľko stránok a zahodil ich do toalety. Polícia po incidente nikoho nezadržala a poriadok sa v centre sa podľa jej vyhlásenia podarilo obnoviť pomerne rýchlo.
Vláda v Berlíne doteraz predpokladala, že do Nemecka príde v tomto roku 450.000 žiadateľov o azyl. Pritom iba v júli dorazilo do Nemecka 83.000 utečencov, čo je doposiaľ najvyšší počet za jeden mesiac. Nový odhadovaný počet 800.000 žiadateľov o azyl zhruba zodpovedá počtu obyvateľov nemeckého veľkomesta, ako je napríklad Frankfurt nad Mohanom.
Na najbližšie týždne De Maiziére avizoval niekoľko iniciatív na domácej i európskej úrovni. Podrobnosti by mali byť známe najneskôr na summite venovanom utečencom, ktorý sa uskutoční 24. septembra.
Na stanici vo Viedni Rakúski policajti zadržali dnes na Západnej železničnej stanici (Westbahnhof) vo Viedni 93 utečencov zo Sýrie, Pakistanu, Afganistanu a Bangladéša. Boli medzi nimi viaceré rodiny s malými deťmi. Časť utečencov mala namierené ďalej do Nemecka. Železničnú stanicu opustili až po niekoľkých hodinách presviedčania policajtmi, informovala agentúra APA.
Podľa nej upozornili na prítomnosť migrantov Rakúske spolkové železnice (ÖBB). Vlak Railjet 62 z Maďarska bol preplnený. Už na hlavnej železničnej stanici doň nastúpili príslušníci rakúskych bezpečnostných zložiek, ktorí sprevádzali utečencov s platnými cestovnými lístkami.
Štyridsaťpäť migrantov prepravili do policajného záchytného centra, ostávajúcich 48 osôb, hlavne rodiny zo Sýrie, odmietalo opustiť železničnú stanicu s tým, že chcú pokračovať v ceste do Nemecka.
Rakúska polícia tak bola nútená hermeticky uzavrieť nástupištia č. 6 a 7. Utečenci najprv odmietali pomoc v podobe nápojov alebo diek, došlo aj k potýčkam. Až po rozhovoroch s nasadením tlmočníkov pomoc akceptovali a policajti ich postupne presviedčali, že musia opustiť železničnú stanicu. Rodiny putovali do príbytkov pre rodiny, ostatní do spomínaného policajného centra.
Až tri hodiny po príchode vlaku Railjet 62 na Západnú železničnú stanicu sa v jej priestoroch ešte stále zdržiavalo asi 20 utečencov.
Po dlhších intenzívnych rozhovoroch sa napokon okolo 15.00 podarilo utečencov presvedčiť, aby poslúchli mužov zákona. Polícia vo Viedni informovala, že v rakúskej metropole denne zadržia okolo 150 utečencov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu