Washington 29. januára (TASR) - Väčšina republikánskych i demokratických poslancov amerického Kongresu v noci nadnes vyslovila podporu doterajšej politike prezidenta Georgea W. Busha voči Iraku, podľa viacerých by však pred prípadným útokom na Bagdad mal Bush svetu poskytnúť presvedčivé dôkazy o povahe irackej hrozby.
V oficiálnej reakcii na Bushovu správu o stave Únie, prednesenú v noci nadnes v Kongrese, demokrati kritizovali prezidentove plány na stimuláciu ekonomiky. V súvislosti s Irakom "podporujú doterajšie smerovanie prezidenta USA", vrátane jeho spolupráce s OSN, aby zbrojné inšpekcie v Iraku boli prísne.
Ale "aj dnes potrebujeme spojencov ako pri operácii Púštna búrka či pri vyloďovaní v Normandii v roku 1944", povedal v oficiálnej reakcii demokratov guvernér štátu Washington Gary Locke, narážajúc na Bushovo vyhlásenie, že útok môže podniknúť aj bez súhlasu OSN.
Viacerí demokrati aj republikáni vyzvali Busha, aby sa snažil o medzinárodnú podporu pre prípadný útok. Vodca väčšinových republikánov v Senáte Bill Frist však zdôraznil, že Bush robí správne, keď vyhlasuje, že "čas (pre Irak) vypršal", aby odhalil svoje zbrane hromadného ničenia.
Ďalší kongresmani tlačia na Busha, aby poskytol presvedčivé dôkazy o bezpečnostnej hrozbe, ktorú Irak podľa neho predstavuje. Demokrat Joseph Lieberman zopakoval podporu prezidentovi v jeho prístupe k Bagdadu, chce však, aby Bush dodal argumenty pre prípadný útok americkému národu ako aj spojencom, ktorí zostávajú "skeptickí". Senátor Lieberman si napriek tomu myslí, že pochybnosti, či je Irak hrozbou, sú neopodstatnené.
Vplyvný senátor Edward Kennedy z ľavého krídla demokratickej strany chce presadiť nezáväznú rezolúciu, v ktorej požiada Busha, aby Kongresu dodal presvedčivejšie dôkazy, či je iracká hrozba bezprostredná, kým americkí vojaci pôjdu do vojny.
Kennedy sa minulý rok postavil proti rezolúcii Senátu, ktorý v nej prezidentovi umožnil použiť proti Bagdadu silu v prípade potreby. Republikáni Kennedyho najnovšiu snahu označili za politické manévrovanie.
Počas Bushovho 45-minútového prejavu republikáni tlieskali postojačky 42-krát a demokrati sa k nim pridali 31-krát. Bush v správe vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby sa 5. februára zišla a vypočula si správu amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella o irackých zbraniach hromadného ničenia.
Podľa Busha iracký prezident Saddám Husajn za ostatné tri mesiace "preukázal totálne pohŕdanie Spojenými národmi a svetovou mienkou" a "neodzbrojuje, ale klame". Prezident USA s odvolaním sa na spravodajské informácie obvinil Irak z podpory a kontaktov na teroristov, vrátane členov siete al-Káida.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú nárast obáv z toho, že americká administratíva hrozí Iraku vojenským útokom, ak sa nezbaví zbraní hromadného ničenia.