Bratislava 13. júla (TASR) - Najjasnejšou hviezdou na júlovej oblohe je oranžový Arktúr v súhvezdí Pastiera. O polnoci je presne nad západom vo výške 30 stupňov nad obzorom. Podľa astronóma Záviša Bochníčka priemer hviezdy je 26-krát väčší než priemer Slnka a vysiela 31-krát viac svetla ako Slnko. Na cestu k Zemi potrebuje jej svetlo 34 rokov. Oranžová farba prezrádza jej teplotu, ktorá na povrchu dosahuje 4 000 stupňov.
Oproti tomu jasná biela hviezda Vega zo súhvezdia Lýry, ktorá sa nachádza priamo nad našimi hlavami, je rozžeravená na 10 000 stupňov a svetlo z nej k Zemi letí 25 rokov. Vega je blízka hviezda a bola jednou z prvých, ktorých vzdialenosť sa podarilo zmerať.
Ďalšou jasnou hviezdou júlovej oblohy je Capella zo súhvezdia Auriga nízko nad severným obzorom. Označenie Auriga, ktoré sa používa, je nevhodné, už v staroveku bolo symbolom perzských bojovníkov jazdiacich na vojnových vozoch. Hlavná hviezda tohto súhvezdia je dvojitá, ale obe jej zložky sú tak blízko seba, že v ďalekohľade splývajú.
Nízko nad severozápadom je dobre rozoznateľné súhvezdie Veľký voz, ktorého originálny názov je Veľká Medvedica. Obsahuje sedem jasnejších hviezd. Prostredná jasná hviezda oja voza nazvaná Mizar má vedľa seba malú hviezdičku Alcor. V staroveku táto dvojica slúžila ako skúška ostrosti zraku. Kto videl Mizar a Alcor, ten mal dobrý zrak.