WELLINGTON. Polícia tichomorského ostrovného štátu Fidži len v priebehu tohto mesiaca zatkla už 63 ľudí, ktorých obvinila z podnecovania politického prevratu či násilia.
Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Zadržané osoby boli údajne zapojené buď do polovojenských výcvikových skupín, alebo sa pokúšali zriadiť v krajine zvrchovaný kresťanský štát.
Wave of arrests in Fiji sparks fears for rekindled democracy http://t.co/yi4rUZCbhU
— Guardian news (@guardiannews) August 19, 2015 Šestnásť osôb prepustili Teraz čelia obvineniam, za ktoré im hrozia 10- až 15-ročné tresty odňatia slobody.
Úrady uviedli, že 16 zo zatknutých osôb už prepustili na kauciu a 47 ďalších zostáva vo väzení.
Podľa právnika Amana Ravindra-Singha, ktorý zastupuje vyše polovicu z obvinených, došlo pri zatknutí väčšiny z nich k porušeniu ľudských práv a pre obvinenia neexistujú ani vierohodné dôkazy.
Na Fidži sa len vlani konali dôležité parlamentné voľby.
Množstvo ľudí spomedzi 900-tisíc obyvateľov krajiny vtedy verilo, že práve vďaka nim sa v ich štáte po rokoch politického napätia a vojenských prevratov začne nová éra politickej stability a demokracie.
Svoju pozíciu obhájil Teraz však viacerí Fidžijčania obviňujú premiéra Franka Bainimaramu, že sa sériou zatýkaní snaží utíšiť politický disent v krajine.
Bainimarama sa k moci na Fidži dostal po prevrate v roku 2006, keď zvrhol demokraticky zvolenú vládu premiéra Laiseniu Qaraseho.
Následne vládol autokratickým spôsobom. Svoj post však obhájil aj vo vlaňajších parlamentných voľbách, v ktorých vyhrala jeho strana FijiFirst.