.
DAMASK. Militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) odrezali hlavu odborníkovi na historické pamiatky v starovekom sýrskom meste Palmýra, Chálidovi Asaadovi, a zavesili jeho telo na stĺp na hlavnom námestí Palmýry.
Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na šéfa štátneho úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii, Maamúna Abdulkaríma.
ISIS Beheads Elderly Archeologist In #Palmyra, Syrian Official Says #IslamicState http://t.co/kVOb2g2FLR pic.twitter.com/KSJe4xj2Tf
— Syrian Updates (@syrializer) 18. Srpen 2015 Na stĺpe v strede námestia IS, ktorého bojovníci obsadili obrovské územia v Sýrii a Iraku, dobyli v máji od vládnych síl aj stredosýrske mesto Palmýra, nazývané v arabčine Tadmur.
Nie je však známe, že by poškodili alebo zničili slávne, veľkolepé staroveké zrúcaniny z čias Rímskej ríše v tomto meste, hoci bojovníci IS majú povesť ničiteľov artefaktov, ktoré sú z pohľadu ich prísnej interpretácie islamu modlami.
Abdulkarím uviedol, že rodina Chálida Asaada ho informovala, že 82-ročného vedca, ktorý vyše 50 rokov pracoval ako šéf úradu na ochranu historických pamiatok v Palmýre, v utorok popravil Islamský štát.
Ultraradikálni sunnitskí militanti z IS Asaada zatkli a vyše mesiaca vypočúvali, dodal Abdulkarím pre Reuters.
"Len si predstavte, že popravia takého vedca, ktorý venoval mestu a jeho histórii nezabudnuteľné služby, a jeho telo ešte stále visí z jedného starovekého stĺpa v strede námestia v Palmýre," povedal Albdulkarím.
"Prítomnosť týchto zločincov v Palmýre je pre mesto prekliatím a zlou predzvesťou - pre každý stĺp a každý archeologický predmet v ňom," dodal šéf štátneho úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii.
Prečítajte si tiež:
Perla v púšti. Prečo je sýrska Palmýra nevyčísliteľná?
Presunuli do bezpečia Podľa slov Abdulkaríma bol Asaad známy niekoľkými vedeckými prácami, ktoré boli zverejnené v medzinárodných archeologických časopisoch venovaných Palmýre.
Toto mesto v staroveku prekvitalo ako významné obchodné stredisko na Hodvábnej ceste.
Asaad spolupracoval v posledných niekoľkých desaťročiach aj s americkými, francúzskymi, nemeckými a švajčiarskymi archeologickými misiami na vykopávkach a výskume slávnych 2000-ročných zrúcanín v Palmýre, ktorá je zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Nachádzajú sa v ňom staroveké rímske hrobky či Chrám boha Bela.
Sýrski predstavitelia informovali, že ešte pred dobytím Palmýry Islamským štátom presťahovali stovky starovekých sôch na bezpečné miesta - z obáv, aby ich militanti nezničili.
Islamský štát vyhodil v júni do vzduchu dve svätyne v Palmýre, ktoré nepochádzali z čias Rímskej ríše, ale militanti ich pokladali za pohanské a znesväcujúce.