RÍM/ŽENEVA. Vyše 100-tisíc migrantov dorazilo v júli k hraniciam Európskej únie.
Ide o najvyššiu mesačnú bilanciu od spustenia monitorovania pred siedmimi rokmi, informovala v utorok Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie (Frontex).
Prečítajte si tiež:
Únia má na svedomí smrť tisícov migrantov, tvrdia Lekári bez hraníc
Najviac trpí Grécko či Taliansko "Pre Európu ide o mimoriadnu situáciu, ktorá si od všetkých členských štátov EÚ vyžaduje podporiť národné vlády, ktoré prijímajú masívne počty migrantov na (svojich) hraniciach," uviedol výkonný riaditeľ agentúry Frontex Fabrice Leggeri.
V júli dorazilo k hraniciam EÚ 107.500 migrantov, pričom v júni ich bolo vyše 70-tisíc. Od januára do júla sa ich počet vyšplhal na takmer 340-tisíc.
V rovnakom období v roku 2014 to bolo 123.500 migrantov, pričom za celý vlaňajšok 280-tisíc.
Podľa agentúry Frontex sú prívalu migrantov najviac vystavené Grécko, Maďarsko a Taliansko.
Please take a moment to think about this staggering fact. Read the latest: http://t.co/aEESA8oHvk #GReece pic.twitter.com/Hh4ddYmzhy
— UN Refugee Agency (@Refugees) 18. Srpen 2015 Nárast pre Grécko Dramatický nárast počtu utečencov zaznamenáva momentálne Grécko. Len minulý týždeň ich tam po mori prišlo 20.843, oznámil v utorok hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) William Spindler.
To je takmer polovica z celkového vlaňajšieho počtu 43-tisíc utečencov. Od začiatku roka úrady zaregistrovali na gréckych ostrovoch už 158.456 utečencov. Drvivá väčšina pochádza zo Sýrie, ďalší sú z Afganistanu a Iraku.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu