Mys Canaveral 28. januára (TASR) - Astronauti raketoplánu Columbia si dnes minútou ticha pripomenuli tragédiu raketoplánu Challenger, ktorý presne pred 17 rokmi explodoval v ovzduší.
Všetci zamestnanci americkej vesmírnej agentúry NASA, nachádzajúci sa na Zemi alebo na obežnej dráhe, si dnes pripomenuli pamiatku siedmich astronautov, ktorí zomreli 28. januára 1986 pri tragédii Challengeru, ako aj troch astronautov, ktorých usmrtil požiar na palube Apolla 27. januára 1967.
Obe tragédie, ktoré oddeľuje 19 rokov a jediný deň, predstavujú najtemnejšie hodiny vesmírnej agentúry. Vlajky na štartovacej plošine boli spustené na pol žrde.
"Dnes si pripomíname česť posádok Apolla a Challengeru. Položili život za svoju krajinu a celé ľudstvo," povedal veliteľ Columbie Rick Husband pred stíšením rádiového signálu.
"Ich oddanosť objavovaniu vesmíru inšpirovala mnohých z nás a stále motivuje ľudí po celom svete k dosahovaniu veľkých vecí a službe druhým," dodal Husband.
Šesť Američanov a jeden Izraelčan sú na palube Columbie už 12 dní. Ich laboratórna výskumná misia s 80 plánovanými experimentmi má skončiť v sobotu, 16. deň, naspäť v Kennedyho vesmírnom stredisku.
Challenger vybuchol do ohnivej gule o 11.39 h miestneho času, 73 sekúnd po štarte. Minúta ticha dnes skončila desiatimi údermi zvona v Johnsonovom vesmírnom centre v Houstone - jeden za každého z desiatich mŕtvych astronautov.
Na palube Challengeru bola aj učiteľka Christa McAuliffeová z New Hampshire, ktorá plánovala vyučovať z vesmíru.
McAuliffovej nasledovníčka Barbara Morganová bude v novembri na palube Columbie pri budúcom odlete na medzinárodnú vesmírnu stanicu. Svoju učiteľskú kariéru v Idahu ukončila v roku 1998, aby sa mohla naplno venovať práci astronautky.
2 han dem