MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v pondelok na trojdňovú návštevu čiernomorského polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo vlani po vypuknutí ukrajinskej krízy.
Podľa agentúry Reuters Putin na úvod návštevy varoval menšinových krymských Tatárov, aby sa neusilovali o získanie špeciálneho štatútu na tomto pôvodne ukrajinskom polostrove.
Podľa oficiálneho vyhlásenia Kremľa má Putinova návšteva podporiť rozvoj a turistický ruch v tejto novej republike Ruskej federácie.
Stretnutie s menšinami
Hneď v prvý deň sa prezident stretol s predstaviteľmi Tatárov a ďalších menšín žijúcich na Kryme. Varoval pritom, že medzietnické vzťahy sú veľmi citlivou záležitosťou.
"Akékoľvek špekulácie o špeciálnych právach pre určité etnikum považujem za mimoriadne nebezpečné," vyhlásil Putin počas stretnutia v luxusnom letovisku v dedine Opoznevoje na juhu polostrova.
Šéf Kremľa podľa vlastných slov nepripustí, aby zo zahraničia financované ľudskoprávne organizácie destabilizovali situáciu na polostrove s využitím krymsko-tatárskej karty. Moslimskí Tatári tvoria asi desať percent obyvateľov Krymu a predstavujú tam tretiu najpočetnejšiu národnosť po Rusoch a Ukrajincoch.
Podľa Putina treba problémy multietnického Krymu - rovnako ako všade inde v Rusku - riešiť v záujme pokojného a harmonického spolužitia všetkých národnostných skupín.
Ukrajina zaslala Moskve protestnú nótu
Krymskú návštevu najvyšších ruských ústavných činiteľov ihneď kritizoval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ministerstvo zahraničných vecí v Kyjeve v tejto súvislosti zaslalo Moskve protestnú nótu.
Rezort ukrajinskej diplomacie upozornil, že k návšteve v Autonómnej republike Krym došlo bez konzultácií s ukrajinskou stranou demonštratívnym spôsobom v rozpore s platnou ukrajinskou legislatívou i normami medzinárodného práva.
Porošenko označil návštevu ruského prezidenta Putina a premiéra Dmitrija Medvedeva na Kryme za výzvu pre civilizovaný svet. Podľa neho prispela k ďalšej eskalácii aj tak napätej situácie a pokračovaniu scenára realizovaného príslušníkmi ruských ozbrojených síl a ich spojencami na východe Ukrajiny.
Krym má podľa Porošenka budúcnosť, aj v oblasti turistického ruchu, iba ako súčasť Ukrajiny.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu