Haidarábád 28. januára (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Kamal Charrází vyzval dnes na viac diplomatického úsilia, ktoré by pomohlo odvrátiť vojnu v Iraku. Zároveň vyzval Bagdad, aby plne rešpektoval rezolúcie OSN, pretože útok USA na Irak bude mať dopad na celý región.
Možná invázia ovplyvní všetky štáty v regióne, "preto sú všetky krajiny susediace s Irakom proti vojenskému zásahu," upozornil Charrází.
Pripomenul minulotýždňovú schôdzku irackých susedov (Turecka, Sýrie, Jordánska, Saudskej Arábie, Iránu) a Egypta v tureckom Istanbule, ktorí sa zhodli na potrebe odvrátenia vojny a zároveň vyzvali irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby spolupracoval s inšpektormi OSN.
"Všetci ministri zdieľali pocit, že vojne treba zabrániť. Preto sme vyslali posolstvo smerom k Američanom aj Iračanom, aby dali viac priestoru diplomatickému úsiliu," zdôraznil Charrází.
Na otázku, či v prípade amerického útoku Irán pomôže Iraku, Charrází odvetil, že iránskou politikou je nezúčastňovať sa na vojne. "To však neznamená, že budeme ľahostajní. Máme svoje vlastné národné záujmy a o tie sa budeme usilovať."
Irán, ktorý sa stretol s Irakom v krvavej vojne v rokoch 1980-88, je proti útoku na Irak z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je možnosť prílevu irackých utečencov.
Okrem toho sa Teherán obáva, že prípadná invázia USA do Iraku by mohla viesť k posilňovaniu americkej vojenskej prítomnosti na iránskej západnej hranici. Irán považuje Irak aj USA za svojich úhlavných nepriateľov.
Charrází odmietol špekulácie o tom, že Irán, ktorý Washington označuje popri Iraku a Severnej Kórei za súčasť tzv. osi zla, by sa mohol po Iraku stať ďalším terčom amerického útoku.
"Nemáme obavy, že po Iraku budeme na rade my. Irán je celkom odlišný. Irán je demokracia a robí všetko, čo je v jeho silách, aby podporoval mier a bezpečnosť v regióne," zdôraznil iránsky šéf diplomacie.
Napätá situácia v Perzskom zálive je však znepokojujúca nielen pre Irak alebo Irán, ale pre všetky krajiny v oblasti, upozornil Charrází. Skutočné motívy USA pre vojenský útok totiž môžu byť celkom odlišné od verejne proklamovaných úmyslov.
"Týka sa to všetkých krajín Perzského zálivu, nielen Iránu alebo Iraku. Američania môžu mať skrytý plán a Irak môže byť len zámienkou. V skutočnosti chcú zmeniť celý región, a to je skutočnou obavou nás všetkých."