TOKIO, BRATISLAVA. Kým Nemecko sa po druhej svetovej vojne stalo hybnou silou spájania Európy a nacistickú minulosť súčasnej vláde nepripomína takmer nikto, Japonsko stále vyvoláva vo svojich susedoch obavy z revizionizmu. Pod japonskou okupáciou najviac trpeli Čína a Kórea.
Dôvodov je niekoľko – zotrvanie cisárskej rodiny, ktorá krajinu viedla aj počas vojny, na tróne či uctievanie padlých vo vojnách. Špičkoví japonskí politici sa stále chodia do chrámov klaňať vojnovým zločincom z čias druhej svetovej vojny. Navyše o druhej svetovej vojne sa v japonských školách učí len veľmi málo.
Preto sa pri každom okrúhlom výročí konca vojny očakáva, čo povie japonský premiér. Prvýkrát sa otvorene ospravedlnil premiér Tomiči Murajama ešte v roku 1995. Mnohí oceňujú, že Šinzo Abe sa k nemu pridal, aj keď ako politik je skôr nacionalista.
„Japonsko opakovane vyjadrilo pocit hlbokej ľútosti a ospravedlnenia sa za svoje činy počas vojny,“ vyhlásil včera v prejave podľa portálu Quartz. Priznal, že Japonsko má na svedomí nezmerateľné škody.
Zároveň však v prejave pripomenul svoju nacionalistickú politiku, v rámci ktorej chce zmeniť povojnovú ústavu tak, aby mohla japonská armáda zasahovať aj v zahraničí, a aj v prípade, že krajina nie je priamo napadnutá. „Japonsko bude presadzovať princíp aktívneho príspevku k mieru a prispeje k nemu viac než kedykoľvek doteraz,“ vyhlásil premiér Abe.
Sledovaný bude aj dnešný prejav cisára Akihita, ktorý sa v minulosti vyjadroval veľmi pacifisticky. Akihito vládne od roku 1989, keď zomrel jeho otec Hirohito, ktorý pred 70 rokmi oznámil kapituláciu Japonska. Už Hirohito na rozdiel od iných politikov zrušil tradíciu návštev šintoistického chrám Jasukuni, kde sa ľudia modlia aj k japonským vojnovým generálom. V tomto príklade pokračuje aj Akihito.