BRUSEL/ŽENEVA. Približne 239-tisíc ľudí utekajúcich pred ozbrojenými konfliktami a chudobou prekročilo na svojej ceste do Európskej únie od začiatku roka Stredozemné more, informovala v piatok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Počet ľudí, ktorí dorazili do južnej Európy, už prevýšil celkový počet za minulý rok, ktorý činí 219-tisíc, upozornila organizácia so sídlom v Ženeve.
Najhoršia utečenecká kríza od druhej svetovej vojny Veľká väčšina ľudí prichádzajúcich cez more na člnoch pristála v Grécku a Taliansku; Španielsko a Malta zaznamenali od januára iba malé počty príchodzích.
Prílev ľudí do Grécka dramaticky vzrástol počas uplynulých mesiacov, čo vyvolalo humanitárnu krízu na gréckych ostrovoch.
"Svet čelí najhoršej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny," povedal v Bruseli vysoký komisár EÚ pre utečencov Dimitris Avramapulos.
Priznal, že Európa bojuje, aby zvládla vysoký prílev ľudí hľadajúcich útočište v rámci jej hraníc.
Komisár sa v piatok stretol s niekoľkými ministrami svojho rodného Grécka k tamojšej migračnej kríze, ktorú nazval osobitne urgentnou.
Prečítajte si tiež:
Maďarský plot migráciu nezastaví, rumunská hranica ostane nechránená
Kríze najviac čelí Grécko a Maďarsko Európska komisia sa zaviazala poskytnúť Grécku do roku 2020 finančnú pomoc vo výške 474 miliónov eur, aby lepšie zvládalo prílev utečencov.
Očakáva sa tiež, že Grécko bude aktivovať mechanizmus civilnej ochrany Únie, čo umožní dodávky okamžitej humanitárnej pomoci, dodal Avramapulos.
Upozornil však, že Grécko nie je jediná krajina, ktorá čelí akútnej migračnej kríze. Kým do Grécka dorazilo v júli 50-tisíc utečencov, do Maďarska ich v tom istom mesiaci prišlo 35-tisíc.
Prečítajte si tiež:
Grécko trápi prílev migrantov. OSN hovorí o chaose
Najviac Sýrčanov, Afgancov a Eritrejčanov Budapešť požiadala vo štvrtok o naliehavú pomoc vo výške osem miliónov eur a Európska komisia sa bude jej žiadosťou zaoberať bez odkladu, uviedol eurokomisár.
Súčasne skritizoval Maďarsko za výstavbu pohraničného plotu a povedal, že komisia povzbudzuje svoje členské krajiny, aby využívali alternatívne opatrenia.
IOM uviedla, že 92-tisíc z tých, ktorí tento rok dorazili do Európy cez Stredozemné more, boli Sýrčania, po ktorých boli početne najsilnejšie zastúpení utečenci z Afganistanu, Eritrey, Nigérie a Somálska.
Mediterranean #migrant arrivals approach 250,000 http://t.co/5dnS8K1KR4. 219,000 for entire 2014. #MissingMigrants pic.twitter.com/Hgj31dp2dG
— IOM (@IOM_news) August 14, 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu