Cameron si vraj uťahuje z Calais Mesto Calais na severe Francúzska nie je len partnerským mestom slovenského Bardejova či bodom, z ktorého ústi slávny Eurotunel popod Lamanšský prieliv až do Británie. V poslednej dobe sa Calais spomína z iného dôvodu - práve odtiaľ sa každodenne množstvo migrantov pokúša dostať ďalej - na Britské ostrovy.
Už dlho sa hovorí o tom, že na to, aby sa situácia zmiernila a ľudí migrujúcich z Calais ubúdalo, treba úzku spoluprácu medzi Francúzskom a Britániou. A nielen že k niečomu takému krajiny zatiaľ nedospeli, v tejto chvíli medzi nimi vznikajú nové rozbroje. Primátorka mesta Calais Natacha Bouchartová si myslí, že David Cameron sa svojou politikou Francúzom vysmieva.
Podľa nej tak britský premiér koná tým, že uplatňuje v Calais britské právo a ignoruje, že mesto je súčasťou Francúzska. David Cameron by mal podľa nej čo najskôr zasadnúť za jeden stôl s francúzskym prezidentom a pokúsiť sa “raz a navždy” situáciu diplomaticky vyriešiť. Pretože to, ako konal Cameron doteraz, je podľa Bouchartovej iba uťahovaním.
Prečítajte si viac na stránke Daily Telegraphu.
Či sa vám to páči alebo nie, migranti sú tu Téma migrantov nerezonuje len vo Francúzsku či Británii. Od pokusu Európskej únie vytvoriť kvóty, podľa ktorých by členské štáty utečencov prijímali, sa o nich hovorí aj v krajinách, ktoré až takému veľkému návalu migrantov nečelia - a týka sa to aj Česka.
“Obranných prostriedkov nie je nikdy dosť. Či sa vám to páči alebo nie, migranti sú tu,” oslovuje reklama army shopu sídliaceho v severovýchodných Čechách potenciálnych zákazníkov. Týmto sloganom sa ich v propagačných e-mailoch snaží nahovoriť na to, aby si kupovali slzné spreje či elektrické paralyzéry.
Podľa majiteľov obchodu reklama nemala mať nenávistný podtón - jej účelom bolo len zvýšiť ostražitosť národa. Reklamu neodsúdila ani polícia. Podľa nej v nej skutková podstata trestného činu chýbala.
Prečítajte si viac na stránke iDnes.cz
McDonald’s už Američania nemilujú “I’m lovin’ it,” - tak znie ikonický popevok z reklamy na známu sieť fastfoodových reštaurácií McDonald’s. Nové informácie o tom, ako sa sieti v krajine, v ktorej vznikla, darí, však hovoria o tom, že Američania už šaša v žlto-červenom “až tak nemilujú”.
Vedenie siete reštauračných zariadení ohlásilo, že sa v Spojených štátoch tento rok chystá zatvoriť 184 pobočiek - teda o 59 viac ako ich plánuje otvoriť. To sa v krajine neudialo už dobrých 40 rokov: naposledy bol počet zatvorených pobočiek väčší než tých otvorených v roku 1970. Nedávno spoločnosť ohlásila aj uzavretie ďalších pobočiek - zmeny sa však vtedy týkali krajín ako Japonsko či Čína, nie pobočiek naprieč celými Spojenými štátmi.
Mnohí si myslia, že dôvodom úpadku siete je nástup nových, odlišných sietí, v ktorých dnešní Američania začali viac pozerať na kvalitu. V nich prišli na to, že za čerstvosť potravín sú ochotní zaplatiť si v porovnaní s minulosťou aj o čosi navyše. Ikonický McDonald’s teda v Spojených štátoch zosádzajú siete ako Chipotle Mexican Grill či Panera.
Prečítajte si viac na stránke Washington Postu.
Americans are not "lovin' it." McDonald’s is shrinking. http://t.co/uQ8AtNQyTw
— Washington Post (@washingtonpost) 13. Srpen 2015 O 3 mesiace skončí Boko Haram Islamská extrémistická skupina Boko Haram vznikla v roku 2002, s ozbrojenými útokmi začala o 7 rokov neskôr. Od tej doby má podľa Amnesty International na konte životy 17-tisíc Nigérijčanov, rozpína sa aj v Čade a Kamerune.
Prezident Nigérie Muhammad Buhari po rokoch teroru sľubuje, že sa skupiny raz a navždy zbaví. Bývalý armádny generál povedal, že sa to jeho ľuďom podarí, kým uplynú tri mesiace. Okrem toho, že na tento účel vytvoril vlastný tím 8 700 mužov, plánuje začať bližšie spolupracovať s Čadskou aj Kamerunskou republikou.
Dôvod je jednoduchý - podľa jeho vlastných slov ide predovšetkým o to, aby chránil nevinných civilistov.
Viac sa dočítate na stránke BBC.
Znásilnené dievčatko porodilo, potrat jej nedovolili V Paraguaji môže žena podstúpiť potrat iba v tom prípade, ak je zdravie matky v nebezpečenstve. To nebol podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva prípad 11-ročného dievčaťa, ktoré znásilnil jej nevlastný otec.
„Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že riziko úmrtnosti matiek je najvyššie u dospievajúcich dievčat mladších ako 15 rokov a že komplikácie v tehotenstve a pri pôrode sú hlavnou príčinou úmrtí dospievajúcich dievčat v rozvojových krajinách.“ Dievčaťu však bolo prerušenie tehotenstva zamietnuté v máji a dieťa muselo vynosiť.
Dieťa sa narodilo zdravé, prišlo na svet cisárskym rezom. Doktor Mario Villalba potvrdil dobrý zdravotný stav matky po operácii. V nemocnici na pôrod čakajú ďalšie dve 12-ročné dievčatá. „Musíme investovať do vzdelania, nič iné sa nedá robiť,“ povedal doktor.
Jej nevlastného otca (42) čaká súd, matka je obvinená z nedbanlivosti, pretože obťažovanie svojej dcéry nenahlásila polícii.
Prečítajte si viac na stránke BBC.
Britský väzeň zostáva na Guantanáme Pentagon blokuje návrat Shakera Aamera (46), väzneného v Guantanáme, do Británie. A to i napriek dohode, ktorú v roku 2013 dosiahli americkí a britskí diplomati.
Aamer pracoval pre islamskú charitu v Afganistane, kde ho Američania koncom roku 2001 zatkli. Verili, že v Afganistane viedol skupinu teroristov. Vo väzení na Kube strávil už 13 rokov, bez toho, aby bol odsúdený. „Nemajú na neho žiadne dôkazy,“ hovorí kampaň, ktorá sa tohto obyvateľa britských ostrovov snaží oslobodiť.
„Ak existuje horšia vec ako nekonečné a svojvoľné zadržiavanie bez súdu, tak je to nekonečné a svojvoľné zadržiavanie bez súdu, keď si 99% ľudí na oboch stranách myslí, že by ste mali byť prepustený, ale jedno percento spravodlivosť tajne vetuje, bez udania dôvodu, či už Shakerovi alebo britskému premiérovi,“ povedal jeho obhajca.
Viac sa dozviete na stránke The Guardian.
Pentagon blocking Guantánamo deals to return Shaker Aamer and other cleared detainees http://t.co/lIczRBfwej
— The Guardian (@guardian) 13. Srpen 2015