NEW YORK. Parfait Onanga-Anyanga z Gabonu je novým šéfom Misie OSN v Stredoafrickej republike (MINUSCA). Bezpečnostnú radu OSN o tom vo štvrtok informoval Stephane Dujarric, hovorca generálneho tajomníka svetovej organizácie Pan Ki-muna.
Onanga-Anyanga predtým pôsobil ako vyslanec OSN v Burundi. Na schôdzke za zatvorenými dverami Pan Ki-mun tiež vysvetlil svoje rozhodnutie o odvolaní predchádzajúceho šéfa MINUSCA, senegalského diplomata Babacara Gaya.
Podozrenie zo zneužívania Šéf OSN v stredu povedal, že Gaye podal svoju rezignáciu na jeho žiadosť po sérii obvinení zo zneužívania civilného obyvateľstva vojakmi OSN v posledných mesiacoch.
Gaye viedol misiu MINUSCA od minulého leta. Podľa Dujarrica je jeho odvolanie "bezprecedentné" a ukazuje, že OSN postupuje v prípade obvinení zo zneužívania nekompromisne.
Proti vojakom MINUSCA sa zozbieralo 57 sťažností na pochybenia vrátane jedenástich súvisiacich s možným zneužívaním detí. Tie sa týkajú aj niekoľkých francúzskych vojakov.
RCA: l'ONU nomme un nouveau chef à la tête de la Minusca http://t.co/gAieeqy1DB pic.twitter.com/sxYy1wikoa
— RFI Afrique (@RFIAfrique) 14. Srpen 2015 Zaisťovať bezpečnosť Stredoafrickou republikou zmieta násilie od marca 2013, keď sa moci chopilo islamistické hnutie Séléka. Jeho jednotky obsadili hlavné mesto Bangui, zosadili prezidenta Francoisa Bozizého a za novú hlavu štátu vyhlásili svojho vodcu Michela Djotodiu.
Rozsiahle porušovanie ľudských práv zo strany Séléky viedlo k vytvoreniu jednotiek kresťanskej sebaobrany "anti-Balaka", čo spustilo vlnu sektárskych bojov.
V januári 2014 bol Djotodia pod silným medzinárodným tlakom nútený odstúpiť, ale mierovým silám, zloženým z francúzskych vojakov a príslušníkov síl Africkej únie, ako aj slabej dočasnej vláde sa nepodarilo nastoliť poriadok.
Cieľom misie MINUSCA je od vlaňajšieho septembra zaisťovať bezpečnosť počas pôsobenia prechodnej vlády.
Pôsobí v nej 10.800 vojakov z Burundi, Kamerunu, Konžskej republiky, Konžskej demokratickej republiky, Rovníkovej Guiney, Gabonu, Rwandy, Maroka, Senegalu, Pakistanu a Indonézie.