PEKING, BRATISLAVA. Príbeh ako vystrihnutý z Kafkovho románu Proces zažíva v Číne v tieto dni právnik Li Heping. Polícia k nemu začiatkom júla vtrhla, obvinila ho z dosiaľ neznámych trestných činov a odviedla na neznáme miesto. Dodnes odmieta poskytnúť akékoľvek informácie o mieste jeho pobytu.
Li sa stal obeťou zásahu komunistickej strany proti právnikom, ktorí sa venujú ľudským právam. Dodnes polícia zadržala a vypočula vyše 230 ľudí.
“Akékoľvek ospravedlnenie tejto razie je iba zámienka,” uviedol pre Guardian Cai Jing, právnik, ktorý sa tiež venuje oblasti ľudských práv.
Dlhoročné vyhrážky nepomohli Li, ktorého známi poznajú ako pokojného milovníka kníh, počas posledných 15 rokov zastupoval obžalovaných v citlivých ľudskoprávnych procesoch. Pomáhal katolíkom v utajení, politickým disidentom, environmentálnym aktivistom či príslušníkom Falun Gongu, ktorí sú v Číne tvrdo prenasledovaní.
V neposlednom rade obhajoval svojho kolegu, slepého advokáta Guangčenga Čena, ktorý zverejnil informácie o zverstvách politiky jedného dieťaťa. Režim Lia prenasledoval za jeho prácu už v minulosti. V roku 2007 ho uniesli a niekoľko hodín fyzicky týrali. Dostal výstrahu, že ak neodíde z Pekingu a z právnickej praxe, môže sa to zopakovať.
V roku 2009 úrady nepredĺžili Liovi licenciu, ktorá ho oprávňovala k právnickej praxi. Preto svoje služby obmedzil na právne poradenstvo. Aj napriek jeho zmiznutiu z verejného života sa týranie opakovalo. O to viac sa snažil zasadiť o ukončenie týrania v Číne.
#巴丢草 漫画 【#李和平 肖像】声援被捕维权律师及人权活动者 #大抓捕日 #LiHeping #BlackFriday #China #HumanRights #GlobalSolidarity @CDT pic.twitter.com/POrrCYF8jf
— 巴丢草 (@badiucao) July 12, 2015 S hľadaním pomáhajú kolegovia Li opäť zmizol 10. júla v meste Tianjin, kedy ho doma zatkli policajti z miestnej polície. Zadržali aj jeho asistentku Zaho Wei, ktorú objavili vo väzbe v Hexi.
Jeho manželka Qiaoling Wangová sa po dvoch dňoch obrátila na miestnu políciu a nahlásila jeho zmiznutie. Tvrdili, že o mieste jeho pobytu nemajú žiadne informácie.
Jeho kolegovia z praxe, právnici Jing Cai a Lianshun Ma, sa snažia jeho zmiznutie vyriešiť a navštevujú všetky policajné stanice v severnej Číne. Polícia však o jeho pobyte odmieta hovoriť. Na polícii sa snaží vymáhať informácie aj Liova manželka.
Tú polícia takisto terorizuje - po päťhodinovom výsluchu ju varovali, aby o zmiznutí svojho manžela verejne nehovorila. Počítač a osobné veci polícia zhabala aj Liovmu bratovi, takisto právnikovi.
Mučenie nie je vylúčené Mesiac od jeho zmiznutia sa príbuzní obávajú, že Lia mohli vypočúvať mučením. Myslí si to aj Eva Pilsová, profesorka práva z londýnskej King’s College, ktorá pozná Lia viac ako desať rokov. Jeho zmiznutie a záťah na právnikov ľudských práv chápe ako pokus komunistickej strany umlčať tých, ktorí protirečia režimu.
“Zo skúsenosti vieme, že ak sú ľudia vo väzbe a smú komunikovať iba s určitými ľuďmi, tak ich vystavujú veľmi tvrdému vypočúvaniu, obávam sa, že až mučeniu,” uviedla pre Guardian Pilsová, ktorá je tiež autorkou knihy o čínskych právnikoch, ktorí sa venujú ľudským právam.
Jeho dlhoročný priateľ Biao Teng sa obáva, že Li bude odsúdený na niekoľko rokov vo väzení. “Nemyslím si však, že by sa bál. Je veľmi odvážny. Mal by sa však báť o svoju rodinu. Rád by som mu odkázal, že sa o nich postaráme,” povedal pre Guardian.