PRAHA. Česká krajne pravicová strana Nie Bruselu - Národná demokracia sa rozhodla "ochrániť" Česko pred utečencami a vyzvala na vytvorenie ľudovej domobrany, ktorá by vraj mohla mať zbrane a chrániť české hranice.
Jednou z prvých takto iniciovaných organizácií je Tyršov prápor z mesta Děčín, napísal v utorok spravodajský server Lidovky.cz.
Proti nápadu extrémistov pomenovať domobranu Tyršov prápor sa ohradili brnianski sokoli.
"Nechceme, aby spoločnosť cítila súvislosť medzi nami a týmto hnutím," vysvetľuje Michal Doležel zo vzdelávacej sekcie Českej obce sokolskej.
"Upozornili nás na to naši priaznivci. Protestovali sme proti tomu, pretože náš zakladateľ Miroslav Tyrš je bytostne spojený so sokolským hnutím," vysvetľuje Doležel, ktorý má v centrále Sokola na starosti históriu a vzdelávanie.
Meno práporu nezmenia
Kvôli názvu organizácie napísal i šéfovi Národnej demokracie Adamovi Bartošovi, aby sa meno práporu zmenilo.
"Odpovedal nám, že to v pláne nemajú. Bol to trochu ostrejší e-mail," dodal podľa servera Lidovky.cz Doležel.
Bartoš pokladá reakciu Sokola za neodôvodnenú.
"Neviem, čo chcú dosiahnuť. Nemajú žiadnu obchodnú značku. Nemôžu si Tyrša prisvojovať a zakazovať, aby sa ktokoľvek k tejto osobnosti hlásil. To len dokazuje, že pán Doležel je blázon," vyhlásil.
Bartoš argumentuje tým, že za práporom nestojí priamo Národná demokracia. "Nezakladáme to ako strana. Vyzvali sme ľudí a oni tie domobrany vytvárajú sami," povedal.
V prípade ďalšieho zneužitia zvažuje žalobu
Tyršov prápor bol údajne prvým, ktorý na výzvu strany o zakladanie práporov domobrany zareagoval, preto sa vraj objavil i na propagačnom plagáte.
Ak by došlo k ďalšiemu zneužívaniu odkazu zakladateľa Sokola neonacistami a extrémistami, chcel by Doležel podať žalobu.
"Nenárokuje si meno Tyrša v súvislosti s nejakou ochrannou značkou, ale máme obavu z toho, že sokolská tradícia a symbolika bude vykrádaná a slúžiť týmto ľuďom. Tomu sa chceme vyhnúť," zdôvodnil zámer Doležel.