Vzorný manžel, otec štyroch detí, hlboko veriaci katolík a popritom špión pre komunistický Sovietsky zväz. Kým ho odhalili, dokázal napáchať škodu za miliardy dolárov.
TEXT: Dušan Taragel
R obert Hanssen dodnes kazí spánok mnohým šéfom v dôležitých štátnych inštitúciách USA. V tom najlepšom, keď sa im sníva, že všetko je v poriadku, zabezpečené, zakódované a trikrát preverené, odrazu sa im vynorí jeho tvár, tvár zradcu, a oni majú po pekných snoch.
Jeho odhalenie vyvolalo nielen šok, ale aj všeobecný pocit hanby a trápnosti – prečo práve on?
Vzorný, úspešný, veriaci, s dobrým kariérnym postupom. Keby šlo len o jednorazové zlyhanie, to by sa dalo pochopiť.
Lenže on zrádzal a vynášal prísne tajné dokumenty viac ako dvadsať rokov.
Pri kontrarozviedke
Robert Hanssen (1944) nebol žiadny špión, takže do nášho zoznamu by ani nemal patriť. Jeho úlohou bolo špiónov odhaľovať a chytať – bol tajným agentom FBI a pracoval v oblasti kontrarozviedky.
Zatiaľ čo úlohou CIA (Ústredná spravodajská služba) je pracovať v zahraničí a tam zbierať dôležité informácie, FBI (Federálny vyšetrovací úrad) je zameraná na vnútornú ochranu štátu – pred organizovaným zločinom, terorizmom a špiónmi.
Hanssen k FBI nastúpil v roku 1976, pričom pôvodne študoval stomatológiu, potom obchod a napokon pracoval v polícii ako vyšetrovateľ. Šiel tak v šľapajach svojho otca, ktorý bol tiež policajtom a malému Robertovi, zrejme v snahe motivovať ho, každý deň opakoval, že to nikdy nikam nedotiahne.
Hanssen to teda ako 32-ročný dotiahol do FBI a bol najvyšší čas mať stále miesto. Už v tom čase mal tri deti s manželkou Bonnie (brali sa v roku 1968), silne veriacou katolíčkou, kvôli ktorej aj on prestúpil na katolícku vieru a stali dokonca členmi Opus Dei.
Po pár rokoch Hanssena preložili v FBI ku kontrarozviedke a on sa odrazu dostal k prísne tajným informáciám: koľko sovietskych agentov FBI monitoruje, aké akcie proti cudzím špiónom FBI plánuje, kto pracuje pre FBI v utajení a podobne.