Ottawa/Oslo/Londýn 27. januára (TASR) - Kanada je presvedčená, že zbrojní inšpektori OSN v Iraku by mali dostať viac času na pátranie po dôkazoch, že Bagdad stále disponuje zbraňami hromadného ničenia.
"Myslíme si, že inšpektori potrebujú viac času, aby mohli spoľahlivo informovať Bezpečnostnú radu OSN," uviedol kanadský premiér Jean Chretien na pôde parlamentu v Ottawe v reakcii na správu, ktorú dnes v BR OSN predložil šéf inšpektorov Hans Blix.
Blix vo svojej správe vzniesol ostrú kritiku na adresu Iraku, že neposkytol dostatok dôkazov o svojich minulých programoch na výrobu zbraní hromadného ničenia. Nepotvrdil však ani obvinenia USA, že Bagdad obnovil svoj zbrojný arzenál.
Chretien označil Blixovu správu za dočasnú a "neuspokojivú". Svoj názor však bližšie nešpecifikoval.
K výzve na poskytnutie viac času inšpektorom sa pripojilo aj Nórsko. Premiér Kjell Magne Bondevik zastáva názor, že je potrebné preskúmať všetky dostupné cesty na nájdenie mierového riešenia irackej krízy. Pripustil však, že Blixova správa "bohužiaľ necháva mnoho nezodpovedaných otázok, a preto by zbrojní inšpektori mali mať viac času."
Podľa Nabíla Musawiho z Irackého národného kongresu (INC) je však evidentné, že iracký prezident Saddám Husajn o svojich zbrojných programoch klame, a preto dodatočný čas na inšpekcie by bol zbytočný.
"Pán Blix sa snaží hrať chlácholivú hru," obvinil šéfa inšpektorov Musawi, ktorý je presvedčený, že inšpekčný tím OSN sa snaží fungovať ako vyrovnávajúci činiteľ medzi Európou, USA a Irakom.