Brusel 27. januára (TASR) - Členské štáty Európskej únie sa naďalej nezhodujú v názore na reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), ktorej upravený návrh predložila minulý týždeň Európska komisia. Vyplynulo to z dnešnej diskusie ministrov poľnohospodárstva EÚ v Bruseli.
Zatiaľ čo štáty ako Nemecko, Británia, Holandsko či Švédsko si želajú ešte razantnejšie opatrenia, ako navrhla komisia, podľa Francúzska, Španielska či Írska zašiel komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler príliš ďaleko.
Komisia minulý týždeň navrhla postupné znižovanie priamych poľnohospodárskych platieb od roku 2007, zrušenie ich tradičnej väzby s objemom produkcie, zvýšenie podpory vidieckeho rozvoja a zrušenie alebo zníženie intervencií v prospech vyšších cien niektorých výrobkov. Oproti vlaňajšiemu júlu návrh v niektorých oblastiach zmiernila.
"Myslím, že Európa takúto reformu potrebuje," vyhlásila dnes nemecká ministerka poľnohospodárstva Renate Künastová, podľa ktorej však návrh komisie nie je dostatočný.
"Ak chceme naozaj urobiť viac pre tvorbu pracovných miest na vidieku, pre ochranu zvierat a životného prostredia a rozvoj vidieka, potom potrebujeme podstatne silnejšie financovanie, ktoré (farmárov) k tomu podnieti," uviedla nemecká ministerka.
Popri Nemecku sa za zásadnú reformu poľnohospodárstva jasne vyslovili len Dánsko, Švédsko, Holandsko a Veľká Británia. Viacero členských krajín - najmä z juhu Európy - sa voči výrazným zmenám vyslovilo skepticky. Obávajú sa totiž najmä toho, že stratia veľkú časť finančnej podpory, ktorú dnes ich poľnohospodári dostávajú.
Sklamanie nad návrhom komisie vyjadril španielsky minister Miguel Arias Cante, ktorý ho označil za negatívny. "Návrh zachádza príliš ďaleko, my ho nemôžeme prijať," vyhlásil. Podobne sa vyjadril írsky minister Joe Walsh.
Komisár Fischler sa ministrov snažil presvedčiť, že navrhovaná reforma je dobrá. "Nezávislé štúdie ukázali, že náš návrh odstráni štrukturálne nerovnováhy na trhu, že zrušenie väzby medzi objemom výroby a priamymi platbami nespôsobí únik farmárov z odvetvia, ale skôr zvýši príjmy, a že dôsledky väčších investícií do vidieckeho rozvoja budú výrazne pozitívne," vyhlásil Fischler.
Navrhovaná reforma zabezpečí farmárom v terajších i budúcich členských štátoch dlhodobú stabilitu, ktorú potrebujú, aby mohli plánovať svoje podnikateľské aktivity, dodal komisár.
Hoci medzi členskými štátmi EÚ panujú v názore na reformu CAP výrazné rozdiely, podľa pozorovateľov sa bude chcieť pätnástka dohodnúť na reforme ešte pred vstupom desiatich nových členov plánovaným na 1. mája 2004. "Nikto sa totiž nechce hádať s Poľskom," prezradil zdroj EK.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh