Varšava/Talinn 27. januára (TASR) - Ľudia, ktorí prežili Osvienčim, príbuzní obetí, poľskí a izraelskí predstavitelia si dnes v Osvienčime pripomenuli pamiatku obetí, ako aj 58. výročia oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora.
Medzi prítomnými boli aj izraelský veľvyslanec v Poľsku Schevach Weiss a poľský minister vnútra Krzysztof Janik. Obaja predstavitelia položili vence k pamätníku obetí tohto koncentračného tábora, ktorí zomreli medzi rokmi 1940-45.
Pri pamätníku, ktorý stojí na ruinách krematória, Weiss uviedol, že Osvienčim nikdy nemôže upadnúť do zabudnutia.
Nacisti postavili tábor v Osvienčime v roku 1940, pričom ho pôvodne plánovali využiť iba pre poľských politických väzňov. Razantne ho však rozšírili a stal sa z neho známy tábor smrti.
Viac ako milión ľudí, z toho 90 percent židov, navždy zmizlo v plynových komorách, alebo zomrelo v dôsledku hladu a chorôb. Tábor oslobodili sovietske jednotky 27. januára 1945. Estónsko si dnes po prvýkrát vo svojej histórií pripomenulo Pamätný deň holokaustu.
Estónska vláda vyzvala občanov, aby sa v tento deň zúčastnili na rôznych podujatiach, fórach a konferenciách, ktoré sa venovali spomienke systematického vyhladzovania židov počas druhej svetovej vojny.
Historici tvrdia, že v tomto baltickom štáte bolo počas nemeckej okupácie v rokoch 1941-44 systematicky zavraždených 1000 tamojších a niekoľko tisícok zahraničných židov.