ATÉNY/ŽENEVA. Grécky premiér Alexis Tsipras v piatok upozornil, že infraštruktúra jeho krajiny nemôže zvládnuť nápor migrantov, ktorí do Grécka prichádzajú z takých štátov, ako je vojnou postihnutá Sýria či Afganistan.
"Nastal čas zistiť, či Európska únia je Európskou úniou solidarity, alebo či ide o EÚ, kde sa každý snaží chrániť si vlastné hranice," vyhlásil Tsipras po piatkovom rokovaní vlády venovanom prílevu migrantov do Grécka.
Len v júli do Grécka dorazilo asi 50-tisíc migrantov a krajina má problém postarať sa o nich.
Prečítajte si tiež:
Do Grécka pricestuje denne šesťsto migrantov. Krajine chýbajú zdroje
Totálny chaos Riaditeľ európskeho oddelenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov Vincent Cochetel (UNHCR) v piatok v Ženeve na základe výsledkov svojej návštevy na gréckych ostrovoch Lesbos, Kós a Chios vyzval grécku vládu, aby riešila tamojší "totálny chaos" a súčasne vyzval členské štáty EÚ, aby Grécku pomohli.
Podľa Cochetela migranti nemajú dostatočný prístup k vode, sanitárnym zariadeniam ani potravinám.
Upozornil, že väčšina gréckych ostrovov nemá ubytovacie kapacity pre migrantov, ktorí tak nemajú možnosť "spať pod nijakou formou prístrešku".
Situáciu na gréckych ostrovoch označil Cochetel za totálny chaos a uviedol, že niečo podobné ešte nikdy nezažil. Dodal, že migrantov odtiaľ po niekoľkých dňoch presúvajú do Atén, kde pre nich tiež nie je nič pripravené.
Grécke úrady by podľa Cochetela mali "viesť a koordinovať" opatrenia, ktorými by reagovali na prílev utečencov.
Upozornil však, že "sme v situácii, keď reálne nikto nepreberá zodpovednosť" za vývoj, čo podľa Cochetela sťažuje pôsobenie humanitárnych organizácií, ktoré sa migrantom snažia pomáhať.
UNHCR help for refugees in #Greece to be time limited as our worldwide operations are woefully underfunded: Greece & Europe need to respond
— UNHCRNews (@RefugeesMedia) 7. Srpen 2015 Nechceme ďalšie Calais Cochetel súčasne vyjadril obavy, aby sa situácia v Grécku ešte viac nezhoršila alebo nebola zneužitá na politické ciele.
"Prioritou je nedopustiť, aby na inom mieste Európy vzniklo ďalšie Calais," vyhlásil Cochetel, čím mal na mysli dramatickú situáciu na francúzskej strane tunela pod Lamanšským prielivom, kadiaľ sa do Británie pokúšajú dostať desiatky ilegálnych migrantov.
Najmenej desať z nich pri tom už prišlo o život.
Grécko spoločne s Talianskom čelí náporu migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy, aby si zaistili bezpečie a lepšiu budúcnosť.
Grécka ekonomika sa opäť dostala do recesie po krátkom období rastu, keď sa začala zotavovať z vážnej ekonomickej krízy.
"This is a refugee emergency - these people are not fleeing for economic reasons" @cochetel on #Greece @Refugees pic.twitter.com/wfFL54TvTH
— UN Geneva (@UNGeneva) 7. Srpen 2015 Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu