Viedeň 27. januára (TASR) - Z pohľadu európskych pozorovateľov a osobitne takých, ktorí sledujú súčasnú americkú politiku len sporadicky, je rozdelenie úloh v Bushovom kabinete jasné: po prezidentovej pravici sa vznášajú jastrabi v osobách viceprezidenta Dicka Cheneyho, ministra obrany Donalda Rumsfelda a iných. Po jeho ho ľavici - aj keď ide o relatívny význam - sedí minister zahraničných vecí Colin Powell, ktorý zastáva väčšinou "mäkšie", "multilaterálne" pozície, poznamenáva dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Takéto rozdelenie Bushovej administratívy je v podstate korektné, neodráža však jemné pohyby vo vnútri "tábora." A takéto pohyby skutočne existujú. Viacero amerických médií napríklad zaregistrovalo, že šéf americkej diplomacie Colin Powell vo svojom postoji pritvrdil. K zmene v jeho vystupovaní prišlo po tom, ako sa dozvedel, že do vojny v Iraku sa nemienia zapojiť ani Francúzi, pokračuje rakúsky denník.
Vo svojom vystúpení pred účastníkmi svetového ekonomického fóra v Davose Powell vyhlásil, že Američania pôjdu do protiirackej ofenzívy v prípade potreby aj sami. Tieto slová vyriekol ten istý Powell, ktorý v uplynulých mesiacoch trval na tom, že postoj USA je nevyhnutné uviesť do súladu s postojom spojencov, konštatuje denník.
Kým ale myšlienka na medzinárodnú protiirackú alianciu stráca vo vládnom tábore akúkoľvek podporu, o to väčšmi ju získava v radoch demokratickej opozície. Proti samostatnému konaniu USA v irackej otázke a za získanie širokej medzinárodnej podpory vystupuje tak niekdajší guvernér Vermontu Howard Dean, ako aj John Kerry, senátor z Massachussetts, ktorí by sa radi videli v Bielom dome. Aj táto skutočnosť svedčí o tom, že USA sa so všetkou vážnosťou začínajú pripravovať na prezidentské voľby v roku 2004, uzatvára Der Standard.
jč im