OSLO, BRATISLAVA. Anders Breivik odpálil bombu v centre Osla a vydal sa na ostrov Utoya. Tam zabil 69 mladých ľudí. Tí, ktorí útok prežili, aj ďalší mladí sa na ostrov po štyroch rokoch vracajú.
„Je to ich ostrov, ak by si ho nezobrali späť, kto by vyhral? Kto by bol tým, kto zmenil Nórsko?“ cituje BBC Asne Seierstadovú, ktorá o masakre napísala knihu.
Na mieste Brevikovho masakru otvoria po štyroch rokoch letný táborČítajte
Pamätám si len chaos
V piatok sa na ostrove opäť konalo stretnutie mladých priaznivcov ľavicovej Strany práce, ktoré vtedy Breivik prerušil. Zariadenie na ostrove medzitým zrekonštruovali a vznikli nové priestory na diskusiu aj o extrémizme v Nórsku.
Kaviareň, v ktorej mnohí prišli o život, zostala na svojom mieste. Ragnhild Kaskiová sa neďaleko nej skrývala pred streľbou. „Pamätám si len na chaos. Myslím si, že nikto naozaj nevedel, čo sa deje.“
Streľba spred štyroch rokov zasiahla celé Nórsko. Prieskum ukázal, že každý štvrtý Nór poznal aspoň jednu z obetí. V piatok, štyri roky po tragédii, tam prišlo viac než tisíc mladých ľudí so stanmi a gitarami, aby rozprávali o svojich ideáloch a rozvíjali svoje politické cítenie.
Socialistická liga mládeže tvrdí, že sa chce poučiť zo svojich chýb, keď iba rok od tragédie začala s obnovou ostrova. Chcú ukázať, komu toto miesto patrí, a že aj napriek útrapám sa naň znova vrátia.
„Utoya symbolizuje pre ľavicu šťastné miesto, komunitu, vzájomnosť, spolupatričnosť k hnutiu,“ povedala Seierstadová pre BBC, autorka knihy En Av Oss (Jeden z nás), v ktorej vykresľuje nielen profil Breivika a jeho motivácie na takýto čin, ale aj pozadie jeho obetí a život tých, čo prežili.
Za socialistickou mládežou prišiel aj Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO, ktorý bol v čase útoku nórskym premiérom. „Je to dobrý pocit zobudiť sa na Utoyi obklopený toľkými mladými aktívnymi ľuďmi,“ povedal podľa AFP. Na ostrov pravidelne chodievali prominentní politici Strany práce.
Nie je priskoro?
Niektorí príbuzní obetí s týmto rýchlym postupom nesúhlasia. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Škandinávsky projekt, až dve tretiny rodičov stále trpia posttraumatickým stresom a niektorí z nich stále nie sú schopní pracovať.
Seierstadová sa stotožňuje s tým, že liga koná príliš rýchlo. Skôr, než sa rany stihli zahojiť. „Ľudia mi povedali: Moja dcéra vykrvácala na pobreží. Budú sa tam teraz mladí ľudia znova opaľovať?“
Na študentov bude dohliadať aj polícia. Ochranka sa bude zdržovať nielen na ostrove, ale aj vo vodách ostrova až do nedele, keď sa zhromaždenie rozpustí.
Políciu pred štyrmi rokmi kritizovali, že na Breivikovo vraždenie reagovala príliš pomaly a aj zásah bol chaotický. Riaditeľ stratégie nórskej polície Jon Fitje Hoffman uviedol pre BBC, že ešte stále je mnoho ultrapravičiarov, ktorí sa inšpirovali Breivikom, no ich hrozby zatiaľ ostávajú len na internete. Verí, že sprísnenie zákonov pomohlo.
„To však neznamená, že by sme dnes dokázali odhaliť Breivika včas. Nie je to pravdepodobné.“
Do tábora prišiel tento rok rekordný počet návštevníkov. FOTO - SITA/AP
Účastníčky tábora pri fotografovaní s bývalým nórskym premiérom Jensom Stoltenbergom. FOTO - SITA/AP
Na bezpečnosť návštevníkov dohliadali hliadkujúci policajti. FOTO - SITA/AP