Haag 27. januára (TASR) - Vyšetrovacia komisia holandského parlamentu dnes zverejnila správu o okolnostiach srebrenickej masakry, kritizujúcu OSN a Holandsko za zlyhanie pri ochrane tzv. bezpečnej zóny, ktorá mala poskytnúť útočisko bosnianskym Moslimom. Dokument poukazuje na nedostatočné prípravy a chyby pri hodnotení situácie, ktoré viedli k najhoršej masakre v Európe od skončenia druhej svetovej vojny.
V júli 1995 bolo viac ako 7000 moslimských mužov a chlapcov postrieľaných bosnianskosrbskými vojakmi pod velením generála Ratka Mladiča, ktorí enklávu obsadili bez odporu jednotky holandských modrých prílb, chrániacich oblasť od roku 1993.
"Holandsko a Spojené národy podcenili bosnianskych Srbov. Celé medzinárodné spoločenstvo nevnímalo realitu, následkom čoho nebolo dostatočne pripravené na vojnové zločiny spáchané bosnianskymi Srbmi," konštatuje komisia.
Komisia menovite uvádza francúzskeho generála Bernarda Janviera, ktorý ako hlavný veliteľ jednotiek OSN v bývalej Juhoslávii (UNPROFOR) nesie zodpovednosť za to, že včas neschválili letecké údery proti bosnianskosrbským jednotkám pôsobiacim v oblasti.
"Komisia považuje generála Bernarda Janviera za zodpovedného za príliš neskoré schválenie leteckých úderov," ktoré mali zastaviť útok bosnianskych Srbov na Srebrenicu, konštatuje dokument.
Správa má určiť politickú zodpovednosť Holandska za masakru. Autori hodnotenia zdôrazňujú, že holandská jednotka prítomná na mieste požiadala o leteckú podporu včas - požiadavku schválil generálny štáb v Sarajeve a 10. júla 1995 popoludní - deň pred pádom Srebrenice - ju odoslal generálovi Janvierovi do chorvátskeho Záhrebu.
"Generál Janvier však veľmi dlho diskutoval so svojím tímom, potom s bosnianskosrbskými generálmi Mladičom a Tolimorom," uvádza správa s tým, že francúzsky veliteľ dospel k záveru, že letecké útoky neschváli "z dôvodu tmy".
"Ani Janvierov tím toto rozhodnutie nechápal," uvádza sa v správe. Autori dodávajú, že podľa jedného styčného dôstojníka NATO americké lietadlá boli schopné podniknúť aj nočné útoky.
Správa komisie nevysvetľuje dôvody, pre ktoré Janvier 10. júla odmietol nálety schváliť. Podobná správa francúzskeho parlamentu prišla k záveru, že Janvier sa neschválením leteckej podpory dopustil chýb.
Z holandských predstaviteľov je terčom najväčšej kritiky vtedajší veliteľ pozemných síl, generál Hans Couzy, ktorý ministra obrany včas neinformoval o správach svojich vojakov o možných vojnových zločinoch Srbov v Srebrenici.
Takmer všetci holandskí politickí a vojenskí predstavitelia aktívne pôsobiaci v čase serbrenickej masakry sú momentálne na dôchodku.
Podľa autorov správy nič nenasvedčuje tomu, že holandskí vojaci sa dopustili trestných činov. Za oddelenie žien od mužov, ktoré masakre predchádzalo, a za prenasledovanie civilistov nie sú zodpovední, konštatuje správa.
Komisia holandskej vláde odporúča, aby sa viac zasadzovala za zatknutie hlavných zodpovedných za masovú vraždu v Srebrenici - Mladiča a vtedajšieho politického lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča. Mladič a Karadžič figurujú na vrchole zoznamu obvinených haagskym tribunálom OSN.
V apríli 2002 Holandský inštitút pre vojnovú dokumentáciu (NIOD) vo svojej správe k Srebrenici skonštatoval, že haagska vláda sa v roku 1993 dala na mierovú misiu, ktorá bola "nepremyslená a prakticky nerealizovateľná".
Po predložení správy inštitútu vláda Wima Koka podala demisiu, čím uznala "spoluzodpovednosť Holandska za situáciu, v ktorej mohlo dôjsť k masakrom".