SME

Oleg Gordijevskij: Takmer ho popravili, komunistom nakoniec ušiel

Oleg Gordijevskij: Takmer ho popravili, komunistom nakoniec ušiel

Odmalička bol určený na prácu v tajnej službe, stal sa šéfom rozviedčikov v Londýne. A predsa zradil a dramatickým útekom si zachránil život.

Odmalička bol určený na prácu v tajnej službe, stal sa šéfom rozviedčikov v Londýne a patril medzi najlepších ľudí, akých KGB v teréne mala. A predsa zradil. Dramatickým útekom si zachránil život a dnes ho médiá označujú za muža, ktorý zabránil jadrovej vojne medzi USA a ZSSR.

TEXT: Dušan Taragel

O leg Gordijevskij (1938) nie je prvý a ani posledný ruský špión, ktorý začal pracovať pre druhú stranu.

Určite je však najvýznamnejší a informácie, ktoré odovzdal, mali veľký vplyv na vytváranie politických vzťahov medzi veľmocami začiatkom 80. rokov 20. storočia. Jeho význam ocenil Ronald Reagan, Margaret Thatcherová a nedávno aj britská kráľovná, ktorá mu udelila Rad svätého Michala.

Mnohí povedia – áno, vyznamenali zradcu. Tento zradca však pomohol k pádu komunistickej diktatúry, ktorá sa držala pri živote len vďaka teroru na vlastných občanoch.

Mladý kágebák

Prácu pre tajnú službu mal Gordijevskij takpovediac v rodine – jeho otec bol príslušníkom NKVD (predchodkyne KGB), brat bol členom KGB a Oleg, ktorý sa chcel venovať diplomacii, napokon tiež skončil v KGB.

Rodina patrila medzi sovietsku komunistickú elitu, preto mohol vyštudovať jednu z najžiadanejších škôl v ZSSR, Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (MGIMO), ktorý otváral cestu ku kariére v diplomacii a KGB.

[content type="citation"]Ústredný výbor Komunistickej strany ani KGB mojou vlasťou nikdy neboli.[/content]

Dovolím si pripomenúť, že veľa slovenských diplomatov a najbohatších podnikateľov túto školu vyštudovalo tiež.

Gordijevskij mal talent na jazyky a už v roku 1966 ho ako 28-ročného KGB vyslala na prvý zahraničný pobyt – na sovietske veľvyslanectvo v Kodani. Oficiálne vybavoval doklady a víza, neoficiálne zabezpečoval falošné dokumenty pre agentov KGB.

Prišiel rok 1968 a Gordijevskij so sympatiami sledoval, čo sa deje v Československu. Vedel, že primitívna ruská komunistická diktatúra, fungujúca len vďaka strachu, špehovaniu a udávaniu, musí prejsť reformou, inak nebude stíhať západné krajiny.

Pokus československých komunistov, dať „socializmu“ ľudskú tvár, mu dával nádej, že existuje aj tretia cesta. Preto zažil šok, keď tanky z jeho vlastnej krajiny tento pokus zlikvidovali.

Čítajte ďalej

O zaistení pozemkov U. S. Steelu vedeli skôr, než súd rozhodol

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Výroba ocele v U. S. Steel Košice.

RTVS nie je vaša televízia (píše Michal Havran) Plus

Krajinu neurobíte prosperujúcejšou tak, že budete určovať, kto môže diskutovať.

RTVS ako objekt záujmu.

Polícia obvinila poslanca ĽSNS, opozícia ju kritizuje

Stanislava Mizíka polícia odviedla počas rokovania v parlamente.

Poslanec Stanislav Mizík je obvinený z extrémistických trestných činov.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop